Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Nanostrukturalny materiał w formie roztworu koloidalnego o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych

Kontakt w terminie: 48 godzin
ilość

Opis

Przedmiotem oferty jest surowiec w formie nanostrukturalnych trójkątnych pryzm ze srebra, który wykazuje silne właściwości bakterio- i grzybobójcze. Nanotrójkąty otrzymywane są w relatywnie prostym procesie chemicznym, przyjaznym dla środowiska naturalnego, o dużej powtarzalności parametrów otrzymanego produktu. W chwili obecnej jesteśmy w stanie wytwarzać roztwór wodny nanopryzm w ilościach kilku litrów w jednym cyklu preparatywnym, ale w razie potrzeby możemy zwiększyć skalę produkcji.

Nanomateriał został wszechstronnie scharakteryzowany z wykorzystaniem szeregu metod fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych. Badania fizykochemiczne obejmowały pomiary mikroskopowe (skaningowa i transmisyjna mikroskopia elektronowa), spektroskopowe (spektroksopia absorpcyjna UV-VIS, spektroskopia ramanowska), termiczne (termograwimetria) i elektrochemiczne (potencjał zeta). Przeprowadzona została również wszechstronna analiza mikrobiologiczna surowca. W szczególności wykonane zostały certyfikowane badania działania bakteriobójczego i grzybobójczego nanomateriału na szczepach Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus hirae, Candida albicans, Aspergillus Niger.

Przeprowadzono również badania przenikalności nanomateriału przez barierę naskórkową do głębokich warstw skóry. Wykazały one, że nanotrójkątne pryzmy ze srebra nie przenikają przez skórę, co świadczy o bezpieczeństwie przy stosowaniu zewnętrznym. Przeprowadzone zostały testy na przykładowych formulacjach kosmetycznych, które wykazały dużą skuteczność konserwującą nanomateriału (challenge test zgodnie z PN EN ISO 11930:2012).

Zalety i innowacje

Silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, tworzenie stabilnych roztworów koloidalnych w wodzie i większości rozpuszczalników organicznych, nietoksyczność, nieprzenikanie przez warstwę naskórkową do głębszych warstw skóry.

Zastosowanie

Oferowany surowiec może mieć różnorodne zastosowania jako środek dezynfekujący i/lub konserwujący.
Jednym z możliwych zastosowań jest jego wykorzystanie jako środka konserwującego w produktach kosmetycznych takich jak kremy, żele, dezodoranty, itp. Niewielki dodatek surowca do produktu kosmetycznego hamuje rozwój drobnoustrojów zapewniając jego długi termin użytkowania. Ze względu na kształt i wielkość nanocząstek nie są one szkodliwe dla zdrowia, gdyż nie przenikają przez skóre (co potwierdzone zostało przeprowadzonymi badaniami laboratoryjnymi). Dzięki takim właściwościom produkt jest bezpieczny w przypadku aplikacji na skórę.

Surowiec może też znaleźć zastosowania jako składnik opatrunków antybakteryjnych i płynów dezynfekujących. Przykładowo, mógłby być stosowany do dezynfekcji/odświeżania butów używanych przez wielu użytkowników, np. łyżew, rolek i wrotek, butów narciarskich, czy obuwia do gry w kręgle w wypożyczalniach sportowych.

Informacje dodatkowe

Stan rozwoju Ukończone B+R, Gotowy do wdrożenia, Prototyp
Stan własności Dokonane zgłoszenie patentowe
Forma współpracy Pozyskanie środków finansowych na prace B+R, Współpraca badawcza, Umowa licencyjna, Sprzedaż, Założenie spółki spin-off
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl