Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Nanokompozyt polimerowy o właściwościach bakteriobójczych oraz sposób jego syntezy (cena: 11 000 PLN + VAT)

Kontakt w terminie: 24 godziny
ilość

Opis

Znane są materiały i substancje o właściwościach bakteriobójczych wykorzystywane do dezynfekcji przedmiotów, odkażania ran lub uzdatniania wody. Jednak ze względu na dużą lotność nie pozostają w próbce na tyle długo, aby wykazywać silne i długotrwałe działanie bakteriobójcze. Identyczne działanie wykazują również antybiotyki, jednakże bakterie stale rozwijają mechanizmy odporności na nie. Silne działanie przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne wykazuje także nanosrebro, jednak bez właściwej modyfikacji powierzchni łatwo ulegają agregacji i traci swoją aktywność biologiczną. W literaturze opisane są kompozyty nanosrebra z polimerami.

W produkcji materiałów medycznych takich jak narzędzia chirurgiczne, czy środki opatrunkowe, bardzo często stosowany polimer to polistyren. Znane są kompozyty polistyrenu z nanorurkami krzemionkowymi zawierającymi nanocząstki srebra, które mają właściwości przeciwbakteryjne wobec Escherechii coli oraz Staphylococcus aureus. Opisany w literaturze jest także kompozyt mikrosfer sulfonowanego polistyrenu z nanosrebrem i nanocząsteczkami ditlenku tytanu, jednak nie odnotowano jego właściwosci antybakteryjnych.

Nanokompozyt polimerowy będący przedmiotem wynalazku wykazuje aktywność przeciwbakteryjną wobec bekterii chorobotwórczych zarówno Gram-ujemnych jak i Gram-dodatnich. Jego aktywność przeciwbakteryjna jest znacznie wyższa od nankompozytów znanych ze stanu techniki. Taki nanokompozyt jest stabilny termicznie w zakresie temperatur do 300˚C oraz jest optycznie czynny. 

Możliwości zastosowania wynalazku

Nanokompozyt ma szerokie zastosowanie w przypadku, gdy pożądane jest utrzymanie antyseptycznej powierzchni. Istnieje możliwość jego wykorzystania m. in. w produkcji „samodezynfekujących“ się:

  • opakowań,
  • antybakteryjnych materiałów,
  • przeciwbakteryjnych powłok ochronnych,
  • sterylnych naczyń i pojemników,
  • przedmiotów codziennego użytku,
  • do produkcji elementów wykańczania wnętrz, które są wystawione na działanie mikroorganizmów. 

Informacje dodatkowe

Nr zgłoszenia patentowego 418272
Rok zgłoszenia 2016
Stan własności Dokonane zgłoszenie patentowe
Forma współpracy Sprzedaż
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl