Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Limfocyty supresorowe w terapii stwardnienia rozsianego

Kontakt w terminie: 5 dni
ilość

Opis

Przedmiotem rozwiązania jest celowana metoda terapii stwardnienia rozsianego i colitis u ludzi, a także colitis u psów. Aby uzyskać efekt terapeutyczny leukocyty izolowane z krwi chorego zostają poddane działaniu wystandaryzowanych antygenów pasożyta w warunkach in vitro. Przyczynia się to do namnożenia limfocytów supresorowych hamujących stan zapalny w organizmie chorego. Tak namnozone limfocyty podaje się następnie pacjentowi w iniekcji dożylnej. Zaproponowana przez twórców metoda terapeutyczna pozwala wykorzystać bardzo silny potencjał immunosupresyjny nicieni pasożytniczych, bez wprowadzenia żywych pasożytów do organizmu pacjenta.

Obecnie w zastosowaniu klinicznym u pacjentów z chorobami alergicznymi i autoimmunizacyjnymi proponowane są limfocyty regulatorowe Treg CD4+CD25. Przeprowadzone badania wykazały, że pod wpływem antygenów pasożyta określone limfocyty supresorowe posiadają znacznie większą aktywność w hamowaniu stanu zapalnego, objawów EAE i colitis u myszy w stosunku do w/w. Ponadto nie tracą potencjału supresorowego podczas transferu in vivo.

Zalety zastosowania limfocytów supresorowych w terapii chorób autoimmunizacyjnych i neurodegeneracyjnych:

  • jest to nietoksyczna, biologiczna terapia celowana przywracającą prawidłowe funkcjonowanie nadmiernej reakcji immunologicznej,
  • wysoka dostępność biologiczna – podanie dożylne limfocytów – 100% biodostępności; niska toksyczność,
  • efekt terapeutyczny obserwowany jest już przy podaniu bardzo niskiej dawki równej 40. 000 limfocytów,
  • brak powikłań polekowych, ogólnej supresji układu immunologicznego (podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne, ryzyko wystąpienia nowotworów) i szkodliwych interakcji w wyniku stosowanej powszechnie polifarmakoterapii,
  • możliwość ograniczenia dawkowania leków u chorych,
  • ograniczone koszty opracowania terapii – zmniejszenie nakładów niezbędnych na badania farmakodynamiczne i farmakokinetyczne,
  • szerokie spektrum odbiorców (terapia może być stosowana w każdej grupie wiekowej, zarówno u dzieci jak również u pacjentów z zaburzeniami odporności) - brak odmiennej reakcji na terapię w wyniku zmian farmakodynamicznych i farmakokinetycznych.

Zastosowanie

Zastosowanie limfocytów supresorowych w terapii chorób autoimmunizacyjnych i neurodegeneracyjnych.

Informacje dodatkowe

Rok zgłoszenia 2016
Stan rozwoju Faza badań i rozwoju, Prace przedwdrożeniowe
Stan własności Dokonane zgłoszenie patentowe
Forma współpracy Współpraca badawcza, Umowa licencyjna, Sprzedaż
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl