Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Komora pomiarowa do wyznaczania właściwości elektrycznych wysoce reaktywnych próbek proszkowych

Kontakt w terminie: 48 godzin
ilość

Opis

Wynalazek dotyczy komory pomiarowej przystosowanej do wyznaczania właściwości elektrycznych wysoce reaktywnych próbek proszkowych przy użyciu metody spektroskopii impedancyjnej. Metoda ta znajduje zastosowanie w badaniu układów koloidalnych, polimerowych jak również układów o znaczeniu farmaceutycznym i biologicznym.

Przy pomocy tej komory pomiarowej można badać właściwości reaktywnych związków chemicznych, które są niezbędne do rozwijania nowych technologii, np. nadprzewodniki, przewodniki superjonowe, magazyny energii chemicznej, stałe magazyny wodoru, półprzewodniki, ogniwa fotowoltaiczne i superkondensatory. Komora według tego wynalazku cechuje się niskim kosztem produkcji, bezawaryjnością i łatwością obsługi, a ponad to ma cechy techniczne niespotykane w innych urządzeniach tego typu.

Zalety i innowacje:

 • Łatwe i szybkie badanie próbek proszkowych ze względu na łatwość obsługi.
 • Badanie próbek wysoce reaktywnych chemicznie, ponieważ komora pomiarowa jest wykonana z materiałów inertnych chemicznie.
 • Wyeliminowanie kontaktu próbki z powietrzem atmosferycznym dzięki systemowi szczelnego zamykania komory.
 • Prowadzenie pomiarów w funkcji temperatury i ciśnienia jednocześnie dzięki zastosowaniu prostych systemów ogrzewania i regulacji siły docisku.
 • Kontrolę aktualnego stanu próbki przy użyciu specjalnego wziernika umieszczonego w ścianie bocznej komory.
 • Pominięcie wstępnego etapu pastylkowania próbki proszkowej, ponieważ jest ona prasowana bezpośrednio pomiędzy elektrodami w komorze pomiarowej.
 • Wyeliminowanie problemu niedostatecznego sprasowania próbki dzięki możliwości kontroli siły docisku elektrod podczas prowadzenia pomiaru.
 • Pominięcie etapu napylania próżniowego metali na spastylkowaną próbkę ponieważ kontakt elektryczny jest zapewniony poprzez silne dociśnięcie elektrod.
 • Skrócenie czasu przygotowania pomiaru ze względu na wyeliminowanie etapów pastylkowania i napylania próżniowego, oraz dzięki uproszczeniu sposobu ogrzewania i kontroli ciśnienia podczas pomiaru.
 • Obniżenie całkowitego kosztu prowadzenia pomiaru dzięki wyeliminowaniu etapu napylania próżniowego, co wiąże się brakiem konieczności zakupu napylarki próżniowej.
 • Badanie miligramowych ilości związków chemicznych dzięki miniaturyzacji układu pomiarowego;
 • Łatwość obsługi, niezawodność i bezawaryjność.
 • Niski koszt produkcji ze względu na prostotę konstrukcji i tanie materiały konstrukcyjne.

Rozwiązanie to pozwala na prowadzenie pomiarów impedancyjnych dla próbek proszkowych, reaktywnych chemicznie i wrażliwych na kontakt z powietrzem i wilgocią atmosferyczną. Wynalazek pozwala na jednoczesną kontrolę temperatury próbki oraz ciśnienia wywieranego na próbkę, oraz daje możliwość wizualnego monitorowania aktualnego stanu próbki. Komora ta jest pierwszym rozwiązaniem umożliwiającym prowadzenie badań elektrochemicznych dla reaktywnych próbek proszkowych bez wystawiania ich na działanie warunków atmosferycznych.

Dodatkową zaletą wynalazku jest łatwość obsługi co pozwala znacząco uprościć i skrócić procedurę pomiarową zmniejszając jednocześnie koszty prowadzonych badań. Koszt produkcji komory według wynalazku jest niewielki, a sam proces produkcji nieskomplikowany.

Komora pomiarowa była testowana w warunkach laboratoryjnych i rozwijana przez ponad 12 miesięcy poprzedzające zgłoszenie patentowe.

Zastosowanie

Wynalazek może znaleźć zastosowanie w ośrodkach akademickich, instytutach naukowych, przemyśle farmaceutycznym czy kontroli jakości produkowanych substancji.

Informacje dodatkowe

Nr patentu 221643
Rok uzyskania patentu 2016
Stan rozwoju Prototyp
Stan własności Patent
Forma współpracy Umowa licencyjna, Sprzedaż
Słowa kluczowe komora pomiarowa, reaktywne próbki proszkowe, spektroskopia impedancyjna, reaktywne związki chemiczne
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl