Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

KOBIOMIK – Kompleksowa bioremediacja mikrobiologiczna zbiorników wodnych

Kontakt w terminie: 5 dni
quantity

Opis

Przedmiotem rozwiązania jest dwuetapowa bioremediacja mikrobiologiczna zanieczyszczonych zbiorników wodnych, która skutkuje ograniczeniem biomasy fitoplanktonu, zanikiem zakwitów glonów oraz sinic. Technologia oparta jest na wykorzystywaniu naturalnych właściwości degradatywnych specjalnie dobranych zespołów mikroorganizmów o dużym potencjale biochemiczno-metabolicznym do rozkładu i wykorzystywania substancji organicznych będących źródłem zanieczyszczeń i eutrofizacji zbiorników wodnych.

Podstawową przyczyną złego ekologicznego stanu jakości zbiorników wodnych jest znaczne ograniczenie lub wręcz zahamowanie w nich, naturalnych w przyrodzie, procesów samooczyszczania się wód przeprowadzanych w wodzie i osadach dennych przez mikroorganizmy (głównie bakterie).

W Polsce i na świecie najczęściej w procesach rekultywacji zbiorników wodnych wykorzystuje się trzy typy technologii:

 • mechaniczne usuwanie osadów (bagrowanie) lub przydennych mas wodnych (płukanie jezior),
 • zastosowanie środków chemicznych do usuwania i immobilizacji nadmiernych ilości fosforu mineralnego w celu ograniczenia bujnego rozwoju biomasy fitoplanktonu, oraz w ostatnich latach,
 • mikrobiologiczne probiotyki środowiskowe. Należy podkreślić, że żadna z powyższych sama w sobie technologii nie jest w stanie doprowadzić do długotrwałej poprawy jakości wód i osadów dennych albowiem każda z nich usuwa tylko częściowo (często nie efektywnie) przyczyny złego stanu ekologicznego zbiornika.

Żadna ze znanych i stosowanych w świecie technologii rekultywacji zbiorników wodnych w porównaniu z KOBIOMIK nie polega na kompleksowym i synergistycznym jednoczesnym współdziałaniu bakteryjnych probiotyków środowiskowych jako systemu biologicznego mineralizującego zasoby fosforu organicznego, wspomaganiu mineralizacji donorem tlenu atomowego celem natlenienia środowiska reakcji i równoległym wytrącaniu i immobilizacji fosforu mineralnego w postaci nierozpuszczalnych w wodzie kompleksów rabdofanowych. Najważniejszym etapem w tym procesie jest biotransformacja rozpuszczonej w wodzie materii organicznej do cząstkowej materii organicznej ze szczególnym uwzględnieniem mineralizacji i defosforylacji organicznych połączeń fosforu wyłącznie przeprowadzana przez bakterie heterotroficzne.

Zalety i innowacje:

 • skuteczna i trwała poprawa parametrów jakości wód i osadów dennych zbiorników wodnych (po 30 dobach trwania bioremediacji mikrobiologicznej wytrącone zostało ok. 85-90% fosforu mineralnego, co uniemożliwiło dalszy bujny rozwój fitoplanktonu; stwierdzono również wzrost głębokości stawów o 10-20 cm spowodowany zmniejszeniem się miąższości osadów organicznych; ponadto średnia wartość mętności wody w badanych stawach spadla o ok. 47% w stosunku do średnich wartości mętności na początku zabiegu bioremediacji),
 • nie inwazyjność i bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego oraz użytkowników wód naturalnych,
 • wspomaganie naturalnych procesów samooczyszczania się wód,
 • prostota w wykonaniu, niewymagająca skomplikowanych maszyn i narzędzi,
 • efektywność ekonomiczna.

Rozwiązanie można zastosować do oczyszczania:

 • płytkich jezior, zatok dużych jezior i zbiorników wodnych (do głębokości poniżej 6 m);
 • stawów rybackich i hodowlanych;
 • stawów miejskich i rekreacyjnych;
 • lagun w oczyszczalniach ścieków;
 • starorzeczy o niewielkim przepływie wód.

Referencje:

 • Eco Life System sp. z o.o.
 • PROECO Przemysław Nowack

Informacje dodatkowe

Rok zgłoszenia 2015
Stan rozwoju Gotowy do wdrożenia
Stan własności Ochrona praw autorskich, Dokonane zgłoszenie patentowe, Know-how
Forma współpracy Umowa licencyjna, Sprzedaż
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl