Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

KOBIOMIK – Kompleksowa bioremediacja mikrobiologiczna zbiorników wodnych

Kontakt w terminie: 5 dni
ilość

Opis

Przedmiotem rozwiązania jest dwuetapowa bioremediacja mikrobiologiczna zanieczyszczonych zbiorników wodnych, która skutkuje ograniczeniem biomasy fitoplanktonu, zanikiem zakwitów glonów oraz sinic. Technologia oparta jest na wykorzystywaniu naturalnych właściwości degradatywnych specjalnie dobranych zespołów mikroorganizmów o dużym potencjale biochemiczno-metabolicznym do rozkładu i wykorzystywania substancji organicznych będących źródłem zanieczyszczeń i eutrofizacji zbiorników wodnych.

Podstawową przyczyną złego ekologicznego stanu jakości zbiorników wodnych jest znaczne ograniczenie lub wręcz zahamowanie w nich, naturalnych w przyrodzie, procesów samooczyszczania się wód przeprowadzanych w wodzie i osadach dennych przez mikroorganizmy (głównie bakterie).

W Polsce i na świecie najczęściej w procesach rekultywacji zbiorników wodnych wykorzystuje się trzy typy technologii:

 • mechaniczne usuwanie osadów (bagrowanie) lub przydennych mas wodnych (płukanie jezior),
 • zastosowanie środków chemicznych do usuwania i immobilizacji nadmiernych ilości fosforu mineralnego w celu ograniczenia bujnego rozwoju biomasy fitoplanktonu, oraz w ostatnich latach,
 • mikrobiologiczne probiotyki środowiskowe. Należy podkreślić, że żadna z powyższych sama w sobie technologii nie jest w stanie doprowadzić do długotrwałej poprawy jakości wód i osadów dennych albowiem każda z nich usuwa tylko częściowo (często nie efektywnie) przyczyny złego stanu ekologicznego zbiornika.

Żadna ze znanych i stosowanych w świecie technologii rekultywacji zbiorników wodnych w porównaniu z KOBIOMIK nie polega na kompleksowym i synergistycznym jednoczesnym współdziałaniu bakteryjnych probiotyków środowiskowych jako systemu biologicznego mineralizującego zasoby fosforu organicznego, wspomaganiu mineralizacji donorem tlenu atomowego celem natlenienia środowiska reakcji i równoległym wytrącaniu i immobilizacji fosforu mineralnego w postaci nierozpuszczalnych w wodzie kompleksów rabdofanowych. Najważniejszym etapem w tym procesie jest biotransformacja rozpuszczonej w wodzie materii organicznej do cząstkowej materii organicznej ze szczególnym uwzględnieniem mineralizacji i defosforylacji organicznych połączeń fosforu wyłącznie przeprowadzana przez bakterie heterotroficzne.

Zalety i innowacje:

 • skuteczna i trwała poprawa parametrów jakości wód i osadów dennych zbiorników wodnych (po 30 dobach trwania bioremediacji mikrobiologicznej wytrącone zostało ok. 85-90% fosforu mineralnego, co uniemożliwiło dalszy bujny rozwój fitoplanktonu; stwierdzono również wzrost głębokości stawów o 10-20 cm spowodowany zmniejszeniem się miąższości osadów organicznych; ponadto średnia wartość mętności wody w badanych stawach spadla o ok. 47% w stosunku do średnich wartości mętności na początku zabiegu bioremediacji),
 • nie inwazyjność i bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego oraz użytkowników wód naturalnych,
 • wspomaganie naturalnych procesów samooczyszczania się wód,
 • prostota w wykonaniu, niewymagająca skomplikowanych maszyn i narzędzi,
 • efektywność ekonomiczna.

Rozwiązanie można zastosować do oczyszczania:

 • płytkich jezior, zatok dużych jezior i zbiorników wodnych (do głębokości poniżej 6 m);
 • stawów rybackich i hodowlanych;
 • stawów miejskich i rekreacyjnych;
 • lagun w oczyszczalniach ścieków;
 • starorzeczy o niewielkim przepływie wód.

Referencje:

 • Eco Life System sp. z o.o.
 • PROECO Przemysław Nowack

Informacje dodatkowe

Rok zgłoszenia 2015
Stan rozwoju Gotowy do wdrożenia
Stan własności Ochrona praw autorskich, Dokonane zgłoszenie patentowe, Know-how
Forma współpracy Umowa licencyjna, Sprzedaż
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl