Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Inhibitory cholinoesteraz w leczeniu choroby Alzheimera

Kontakt w terminie: 48 godzin
quantity

Opis

Przedmiotem rozwiązania są hybrydowe związki, które wykazują aktywność w kierunku hamowania cholinoesteraz, a dodatkowo posiadają właściwości antyoksydacyjne i zapobiegają agregacji Aβ (β-amyloidu), mogą zatem stanowić potencjalne leki o działaniu neuroochronnym.

Mimo bardzo intensywnych prac badawczych, dotychczas nie znaleziono skutecznej terapii przyczynowej w leczeniu choroby Alzheimera. Obecnie leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów. Najczęściej stosowana obecnie strategia terapeutyczna opiera się na założeniu, że zwiększenie ilości neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina, prowadzi do lepszego wykorzystania pozostałych przy życiu neuronów, co z kolei spowalnia postęp choroby. Cel ten może zostać osiągnięty przez zahamowanie aktywności acetylocholinoesterazy.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat poszukiwania nowych inhibitorów cholinoesteraz poszerzyły się o grupę tzw. leków hybrydowych, związków łączących w swojej budowie znany lek lub jego kopię, bądź też fragmenty różnych leków. W efekcie połączenia, struktury hybrydowe wykazują często znacznie większą aktywność w porównaniu do ich prekursorów „niehybrydowych”, a nawet obserwuje się synergizm ich działania.

Kolejny ważny czynnik sprzyjający chorobom neurodegeneracyjnym stanowi stres oksydacyjny. Stąd korzystną rolę w leczeniu może odgrywać stosowanie związków posiadających właściwości antyoksydacyjne. Związki te charakteryzują się zdecydowanie lepszą aktywnością biologiczną w kierunku hamowania cholinoesteraz od dotychczas znanych pochodnych.

Zalety i innowacje:

  • Możliwość stosowania mniejszych dawek leku.
  • Potencjalne leki o działaniu neuroochronnym.

Zastosowanie

Rozwiązanie to można zastosować do wytwarzania leku do zapobiegania i/lub leczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak otępienie starcze, otępienie mózgowo-naczyniowe, łagodne upośledzenie poznawcze, zaburzenie niedoboru koncentracji i/lub neurodegeneratywna choroba otępienna z anomalnymi agregacjami białkowymi, zwłaszcza choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, ALS lub choroby prionowe, jak choroba Creutzfeldt-Jakoba lub choroba Gertsmann-Straussler-Scheinher’a.

Informacje dodatkowe

Nr patentu 219106
Rok uzyskania patentu 2014
Stan rozwoju Faza badań i rozwoju, Prace przedwdrożeniowe
Stan własności Patent
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl