Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Całkowicie światłowodowy laser impulsowy

Kontakt w terminie: 5 dni
ilość

Opis

Przedmiotem rozwiązania jest całkowicie światłowodowy laser impulsowy, który generuje ultrakrótkie impulsy światła. Ze źródła za pomocą włókna światłowodowego wyprowadzany jest impuls, którego czas trwania wynosi kilka piko-sekund, następnie impuls ten można skrócić do czasu trwania kilkuset femto-sekund. Maksymalna moc szczytowa impulsów jest rzędu ~10kW bezpośrednio ze źródła, możliwe jest osiągnięcie ~200kW przy prostym rozbudowaniu systemu. Centralna długość fali generowanych impulsów znajduje się w zakresie bliskiej podczerwieni.

Charakterystyczną cechą proponowanego rozwiązania jest wykorzystanie tylko i wyłącznie specjalnych włókien światłowodowych, które sprawiają, że źródło pracuje stabilnie nawet w wymagających warunkach środowiskowych. Laser charakteryzuje się długoterminową stabilną pracą trudną do osiągnięcia dla źródeł impulsów femtosekundowych.

Impulsy femtosekundowe o znacznej energii znajdują zastosowania w układach eksperymentalnych wykorzystujących optyczne efekty nieliniowe: nieliniowe wzmacniacze parametryczne, generacja wyższych częstości harmonicznych, generacja impulsów o ultra-szerokim widmie (supercontinuum).

Zalety prezentowanego rozwiązania:

 • doskonała stabilność pracy – laser nie wykazuje czułości na znaczne drgania mechaniczne jak również zmiany temperatury w środowisku go otaczającym,
 • mały rozmiar - oszczędność przestrzeni laboratoryjnej, łatwość integracji z innymi urządzeniami,
 • uproszczona budowa - niski koszt produkcji przy zachowaniu odpowiedniej unkcjonalności,
 • brak koniczności użycia dodatkowych systemów chłodzenia (chłodzenie powietrzem).

Rozwiązanie można zastosować:

1. W przemyśle m. in.:

 • do mikroobróbki materiałów,
 • cięcia materiałów transparentnych,
 • spawania (mikroelektronika jubilerstwo),

2. W zabiegach chirurgicznych do np.:

 • fototerapii siatkówki,
 • usuwania zmian naczyniowych skóry (naczyniaków),
 • korygowania blizn przerostowych,
 • łączenia tkanek z wykorzystaniem procesu fotokoagulacji (tzw. spawanie tkanek),
 • usuwania wierzchnich warstw skóry.

Informacje dodatkowe

Stan rozwoju Prace przedwdrożeniowe, Gotowy do wdrożenia, Prototyp
Stan własności Know-how
Forma współpracy Współpraca badawcza, Umowa licencyjna, Sprzedaż, Założenie spółki spin-off
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl