Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Adsorbent do usuwania błękitu metylowego z roztworów wodnych

Kontakt w terminie: 48 godzin
quantity

Opis

Błękit metylowy jest barwnikiem stosowanym, między innymi, w przemyśle włókienniczym do farbowania tekstyliów. Związek ten jest groźny dla organizmów wodnych nawet przy niskich stężeniach, dlatego należy poszukiwać efektywnych metod jego usuwania. Wśród metod stosowanych obecnie należy wymienić: strącanie chemiczne, osad czynny, chlorowanie i ozonowanie. Metody te są skuteczne, lecz są bardzo kosztowne i charakteryzują się niską wydajnością.

Inna klasą metod dedykowanych do usuwania barwinków jest stosowanie materiałów adsorpcyjnych. Standardowo stosowane węgle aktywne są jednak niewystarczające, gdyż w ich przypadku maksymalna pojemność adsorpcyjna w odniesieniu do błękitu metylowego, kształtuje się na poziomie 40 mg/g, a proces adsorpcji trwa nawet kilka godzin.

Przedmiotem wynalazku jest nowy adsorbent, który rozwiązuje problemy i niedogodności spotykane w przypadku węgli aktywnych. Rozwiązanie te zapewnia ekonomiczne i ekologiczne usuwanie błękitu metylowego z roztworów wodnych. Adsorbent opracowany przez twórców w sposób szybki adsorbuje znaczne ilości błękitu metylowego, gdyż równowaga procesu ustala się kilka minut, a pojemności adsorpcyjne sięgają nawet 650 mg/g. Ponadto ten nowy adsorbent może być wielokrotnie regenerowany i jego właściwości po regeneracji w dalszym ciągu przewyższają pojemności adsorpcyjne węgla aktywnego.

Zalety i innowacje:

  • Szybkie, skuteczne i wydajne usuwanie błękitu metylowego z roztworów wodnych,
  • Bardzo wysoka pojemność adsorpcyjna,
  • Nieskomplikowany i nisko-kosztowy sposób wytwarzania i regeneracji adsorbentu

Zastosowanie:

  • farbiarnie, oczyszczalnie ścieków do usuwania błękitu metylowego

Informacje dodatkowe

Nr zgłoszenia patentowego 417123
Rok zgłoszenia 2016
Stan rozwoju Faza badań i rozwoju, Badania jakościowe
Stan własności Dokonane zgłoszenie patentowe
Forma współpracy Pozyskanie środków finansowych na prace B+R, Umowa licencyjna, Sprzedaż, Założenie spółki spin-off
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl