Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Adsorbent do usuwania błękitu metylowego z roztworów wodnych (cena: 11 000 PLN + VAT)

Kontakt w terminie: 24 godziny
ilość

Opis

Błękit metylowy jest barwnikiem stosowanym, między innymi, w przemyśle włókienniczym do farbowania tekstyliów. Związek ten jest groźny dla organizmów wodnych nawet przy niskich stężeniach, dlatego należy poszukiwać efektywnych metod jego usuwania. Wśród metod stosowanych obecnie należy wymienić: strącanie chemiczne, osad czynny, chlorowanie i ozonowanie. Metody te są skuteczne, lecz są bardzo kosztowne i charakteryzują się niską wydajnością.

Inna klasą metod dedykowanych do usuwania barwinków jest stosowanie materiałów adsorpcyjnych. Standardowo stosowane węgle aktywne są jednak niewystarczające, gdyż w ich przypadku maksymalna pojemność adsorpcyjna w odniesieniu do błękitu metylowego, kształtuje się na poziomie 40 mg/g, a proces adsorpcji trwa nawet kilka godzin.

Przedmiotem wynalazku jest nowy adsorbent, który rozwiązuje problemy i niedogodności spotykane w przypadku węgli aktywnych. Rozwiązanie te zapewnia ekonomiczne i ekologiczne usuwanie błękitu metylowego z roztworów wodnych. Adsorbent opracowany przez twórców w sposób szybki adsorbuje znaczne ilości błękitu metylowego, gdyż równowaga procesu ustala się kilka minut, a pojemności adsorpcyjne sięgają nawet 650 mg/g. Ponadto ten nowy adsorbent może być wielokrotnie regenerowany i jego właściwości po regeneracji w dalszym ciągu przewyższają pojemności adsorpcyjne węgla aktywnego.

Zalety i innowacje:

  • Szybkie, skuteczne i wydajne usuwanie błękitu metylowego z roztworów wodnych,
  • Bardzo wysoka pojemność adsorpcyjna,
  • Nieskomplikowany i nisko-kosztowy sposób wytwarzania i regeneracji adsorbentu

Zastosowanie:

  • farbiarnie, oczyszczalnie ścieków do usuwania błękitu metylowego

Kontakt w sprawie oferty:

Sandra Moczulska
Broker Technologii
tel. (+48) 55 40 729
e-mail: smoczulska@uott.uw.edu.pl

Informacje dodatkowe

Nr zgłoszenia patentowego 417123
Rok zgłoszenia 2016
Stan rozwoju Faza badań i rozwoju, Badania jakościowe
Stan własności Dokonane zgłoszenie patentowe
Forma współpracy Sprzedaż
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl