
– Inwestycja pozwoli rozwinąć skrzydła naszej spółce. Przez najbliższe co najmniej trzy lata umożliwi nam realizację ambitnego programu badawczego, który skupia się wokół wykorzystania mRNA do celów terapeutycznych – mówi prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowana przez niego ExploRNA Therapeutics podpisała umowę transakcyjną z funduszem inwestycyjnym Black Forest Michała Sołowowa.
ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis.
To innowacyjna spółka biotechnologiczna, która opracowuje przełomowe technologie modyfikacji mRNA (informacyjnego RNA – kwasu rybonukleinowego powstającego w wyniku transkrypcji na matrycy DNA, będącego kopią roboczą genu). Otwierają one drogę do nowych zastosowań terapeutycznych.
Nowa era w medycynie
Ostatnie miesiące pokazały, że czołowe pozycje na linii frontu walki z pandemią COVID-19 zajmują firmy wykorzystujące właśnie technologie mRNA. Terapeutyczne mRNA jest testowane jako produkt leczniczy od ponad 20 lat, jednak dopiero 2 grudnia 2020 roku (w Wielkiej Brytanii) zaaprobowano pierwszy na świecie terapeutyk na bazie mRNA – szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, opracowaną przez BioNTech/Pfizer.
Firma BioNTech, kierowana przez prof. Uğura Şahina, to pionier w rozwijaniu terapeutycznego mRNA. Twórcy ExploRNA Therapeutics wiele lat z nią współpracowali. W 2010 roku udzielono BioNTechowi licencji na stosowanie wynalazku zespołu uniwersyteckiej spółki spin-off, polegającego na stabilizacji nietrwałego mRNA.
– Jestem pewien, że dopuszczenie pierwszego leku opartego na technologii mRNA otwiera nową erę w medycynie. Należy zwrócić uwagę, że mRNA ma charakter bardzo uniwersalny, można w nim zakodować dowolne białko, a to sprawia, że liczba potencjalnych zastosowań jest w zasadzie nieograniczona – tłumaczy prof. Jemielity.
Szczepionki prewencyjne przeciwwirusowe to tylko jedno z zastosowań terapeutycznego mRNA. Następne w kolejce są lecznicze szczepionki przeciwnowotworowe, terapie genetycznych chorób rzadkich czy chorób kardiologicznych. To również różnorodne metody terapeutyczne z wykorzystaniem przeciwciał wytwarzanych w komórkach pacjenta na bazie mRNA.
– Takich przykładów jest znacznie więcej. Najnowsze wynalazki naszego zespołu badawczego na Uniwersytecie Warszawskim – z licencją wyłączną na rzecz spółki ExploRNA – to uniwersalna technologia, wielokrotnie poprawiająca efektywność działania mRNA. Dzięki włączeniu się do tego projektu immunologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jesteśmy w stanie sami proponować nowe terapie oparte na tych technologiach – dodaje prof. Jemielity.
Spółka ExploRNA istnieje od półtora roku. Obecnie współpracuje z pięcioma globalnymi firmami z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego.
– Kluczem do osiągnięcia kolejnego etapu rozwoju było pozyskanie poważnego inwestora, który umożliwi nam realizację naszych ambitnych planów badawczych – mówi dr hab. Joanna Kowalska z Wydziału Fizyki UW.
Pełny artykuł na stronie: https://www.uw.edu.pl/explorna-therapeutics-z-kapitalem-na-rozwoj/