Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

ExploRNA Therapeutics z kapitałem na rozwój
ExploRNA Therapeutics z kapitałem na rozwój

– Inwestycja pozwoli rozwinąć skrzydła naszej spółce. Przez najbliższe co najmniej trzy lata umożliwi nam realizację ambitnego programu badawczego, który skupia się wokół wykorzystania mRNA do celów terapeutycznych – mówi prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowana przez niego ExploRNA Therapeutics podpisała umowę transakcyjną z funduszem inwestycyjnym Black Forest Michała Sołowowa.

ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis.

 

 To innowacyjna spółka biotechnologiczna, która opracowuje przełomowe technologie modyfikacji mRNA (informacyjnego RNA – kwasu rybonukleinowego powstającego w wyniku transkrypcji na matrycy DNA, będącego kopią roboczą genu). Otwierają one drogę do nowych zastosowań terapeutycznych.

Nowa era w medycynie

Ostatnie miesiące pokazały, że czołowe pozycje na linii frontu walki z pandemią COVID-19 zajmują firmy wykorzystujące właśnie technologie mRNA. Terapeutyczne mRNA jest testowane jako produkt leczniczy od ponad 20 lat, jednak dopiero 2 grudnia 2020 roku (w Wielkiej Brytanii) zaaprobowano pierwszy na świecie terapeutyk na bazie mRNA – szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, opracowaną przez BioNTech/Pfizer.

Firma BioNTech, kierowana przez prof. Uğura Şahina, to pionier w rozwijaniu terapeutycznego mRNA. Twórcy ExploRNA Therapeutics wiele lat z nią współpracowali. W 2010 roku udzielono BioNTechowi licencji na stosowanie wynalazku zespołu uniwersyteckiej spółki spin-off, polegającego na stabilizacji nietrwałego mRNA.

– Jestem pewien, że dopuszczenie pierwszego leku opartego na technologii mRNA otwiera nową erę w medycynie. Należy zwrócić uwagę, że mRNA ma charakter bardzo uniwersalny, można w nim zakodować dowolne białko, a to sprawia, że liczba potencjalnych zastosowań jest w zasadzie nieograniczona – tłumaczy prof. Jemielity.

Szczepionki prewencyjne przeciwwirusowe to tylko jedno z zastosowań terapeutycznego mRNA. Następne w kolejce są lecznicze szczepionki przeciwnowotworowe, terapie genetycznych chorób rzadkich czy chorób kardiologicznych. To również różnorodne metody terapeutyczne z wykorzystaniem przeciwciał wytwarzanych w komórkach pacjenta na bazie mRNA.

– Takich przykładów jest znacznie więcej. Najnowsze wynalazki naszego zespołu badawczego na Uniwersytecie Warszawskim – z licencją wyłączną na rzecz spółki ExploRNA – to uniwersalna technologia, wielokrotnie poprawiająca efektywność działania mRNA. Dzięki włączeniu się do tego projektu immunologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jesteśmy w stanie sami proponować nowe terapie oparte na tych technologiach – dodaje prof. Jemielity.

Spółka ExploRNA istnieje od półtora roku. Obecnie współpracuje z pięcioma globalnymi firmami z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego.

– Kluczem do osiągnięcia kolejnego etapu rozwoju było pozyskanie poważnego inwestora, który umożliwi nam realizację naszych ambitnych planów badawczych – mówi dr hab. Joanna Kowalska z Wydziału Fizyki UW.


 

Pełny artykuł na stronie: https://www.uw.edu.pl/explorna-therapeutics-z-kapitalem-na-rozwoj/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl