Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego
Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC, która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

 

Spółki spin-off:

 • AmerLab - zapewnia pacjentom dostęp do nowoczesnych metod stosowanych w wykrywaniu zarażeń pasożytniczych u ludzi i zwierząt z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć naukowych m. in. z zakresu biologii molekularnej oraz specjalistycznej aparatury badawczej;
 • BACTrem - zajmuje się rozwijaniem nowych biotechnologii służących głównie ochronie środowiska oraz rolnictwu ekologicznemu. Głównym celem jest tworzenie biopreparatów oraz nowych rozwiązań biotechnologicznych, a także działalność usługowa dedykowanych określonym problemom z dziedziny inżynierii, mikrobiologii i biotechnologii środowiskowej;
 • GeoPulse - najnowsza ze spółek spin-off zajmuje się satelitarnym monitoringiem upraw w skali makro;
 • MIM Solutions - oferuje rozwiązania z zakresu badania cech użytkownika internetowego na podstawie zebranych danych. Na podstawie tych informacji są w stanie zrozumieć każdego użytkownika z osobna i są w stanie przewidzieć jaki będzie następny krok użytkownika bądź jak zareaguje na dany produkt.
 • RDLS - wdraża wynalazki z zakresu bioremediacji i biodegradacji, a także prowadzi działalności usługową związaną z monitoringiem środowiskowym. RDLS specjalizuje się w usuwaniu metali ciężkich z wykorzystaniem pasywnych systemów bioremediacji, biosorpcji oraz biofiltracji;
 • Spektrino - tworzy nowatorskie rozwiązania wspomagające pracę w laboratoriach analitycznych, w szczególności stosujących narzędzia spektroskopii NMR. Rozwiązania te obejmują: nowe algorytmy analizy danych eksperymentalnych, metodologię pomiarową i systemy optymalizacji pracy laboratoryjnej,
 • Warsaw Genomics - zespół tworzą lekarze i naukowcy, których główną misją jest stworzenie i przekazanie pacjentom możliwie czułych i dokładnych testów genetycznych opartych o najnowsze osiągnięcia światowej nauki. Wykorzystując nowoczesne narzędzia analizy genetycznej poszukują w genomie człowieka błędów odpowiedzialnych za powstawanie chorób.

Nagrody i wyróżnienia dla spółek spin-off

 • Warsaw Genomics otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Innowator Mazowsza.
 • Warsaw Genomics został wyróżniony w konkursie Teraz Polska dla Młodych Liderów Innowacji (dr n med. Anna Wójcicka).
 • GeoPulse został wyróżniony przez Prezydenta RP w ramach wydarzenia „Startupy w pałacu” - 13.09.2016 r.
 • Prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski z Warsaw Genomics został laureatem nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Wizja i Innowacje” - 22.05.2017 r.

 


 

Jeśli jesteś pracownikiem, doktorantem, studentem Uniwersytetu Warszawskiego i masz pomysł na firmę, dowiedz się więcej jak założyć spółkę spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego na stronach UOTT UW.

Natomiast jeśli nie masz sprecyzowanego pomysłu, to zgłoś się do Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego, a pomożemy Ci w jego wykrystalizowaniu. Na stronach Inkubatora UW dowiesz się więcej na temat jego działania. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl