Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Nowy spin-off z UW: szkodliwy chrom można wyeliminować bez szkody dla efektów wizualnych

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała spółka spin-off o nazwie Inelco, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych powłok ochronnych ze stopów metali. Jednym z jej rozwiązań jest technologia dająca możliwość wyeliminowania z produkcji szkodliwego chromu.

Spółka pracuje też nad materiałami – stopami i kompozytami, które docelowo mają być stosowane m.in. w ogniwach paliwowych.

Odkryta na UW substancja jest 5000-krotnie skuteczniejsza od najmocniejszych leków przeciwbólowych

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek działający 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych. Mógłby być on stosowany w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym, w ostrych stanach urazowych czy w leczeniu paliatywnym, czyli w sytuacjach, gdy zawodzą już najsilniejsze leki z rodziny opioidów.

Klub Innowacji | Innowacje w sektorze rolno-spożywczym

Tematem przewodnim spotkania Klubu Innowacji UW, które odbędzie się w dniu 30.05.2019 r., będą innowacje w sektorze rolno-spożywczym.

Jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne i innowacje w obszarze żywności? Jakimi rozwiązaniami dysponują firmy dostarczające produkty i usługi dla sektora rolno-spożywczego? W jaki sposób EIT Food łączy przemysł z nauką i badaniami? Wyjaśnienie tych i innych zagadnień znajdziesz podczas spotkania Klubu Innowacji UW.

Wynalazek z UW i WUM pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

Uniwersytet Warszawski wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozwija nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywanie białka w moczu, a także na wcześniejsze prognozowanie jego wystąpienia. Pozwoli to znacznie zredukować ilości sterydów przyjmowanych w leczeniu zespołu nerczycowego. Wynalazek współautorstwa dr. hab. prof. UW Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW oraz dr Elżbiety Kuźmy-Mroczkowskiej i dr hab. n. med. Małgorzaty Pańczyk-Tomaszewskiej z WUM niebawem wejdzie na rynek pod szyldem nowej uniwersyteckiej spółki spin off – Nephrolab Plus.

Na UW powstaje urządzenie do wykrywania nowotworów na podstawie analizy wydychanego powietrza

Rak płuc i piersi to najczęściej występujące nowotwory odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Dla skutecznej terapii najważniejsze jest wczesne wykrywanie tych chorób.

A gdyby tak w ciągu kilku minut z pomocą łatwego w użyciu aparatu można było sprawdzić, czy u pacjenta występuje stan chorobowy i podjąć decyzję o koniecznej dalszej diagnostyce?

Właśnie takie urządzenie konstruowane jest w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy Polacy zaoszczędzą ponad 53 miliardy złotych? - ambitny projekt Warsaw Genomics

27 marca odbyła się inauguracja raportu pt. „Recepta w genach. Korzyści gospodarcze z przesiewowych badań genetycznych jako elementu profilaktyki nowotworowej”. Jest to wspólna publikacja spółki spin-off UW Warsaw Genomics i firmy doradczej Deloitte.

Celem raportu jest upowszechnianie wiedzy na temat społecznych i ekonomicznych aspektów badań oraz ich znaczenia w skali całej populacji.

Opracowany na UW system ma wspierać sportowców w efektywnych treningach

Nowy system na podstawie bieżącej analizy parametrów biologicznych i biochemicznych pozwoli dostosowywać poziom aktywności fizycznej i treningu do aktualnych możliwości organizmu.

Rozwiązanie ma automatycznie modyfikować planowane obciążenia treningowe, dzięki czemu zawodnik utrzyma się w granicach optymalnego dla niego poziomu intensywności treningu, a jego praca przyniesie najlepsze możliwe efekty.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych
Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe. Zespół z UW odkrył analogiczne, uniwersalne końcówki cząsteczek mRNA (tzw. Kap 5’), które gwarantują większą trwałość mRNA w środowisku naturalnym komórek i pozwalają produkować większą ilość pożądanych białek.

 

Od kilkudziesięciu lat naukowcy z całego świata próbują odkryć skuteczne metody terapii genowych w celu zwalczania m.in. śmiertelnych nowotworów i różnych chorób genetycznych. Gdy całościowo opisano cząsteczkę DNA człowieka, sądzono, że najlepszą metodą leczenia będzie naprawianie bezpośrednio w genotypie zidentyfikowanych mutacji. Początkowo więc zastępowano w DNA wadliwe, zmutowane geny. Eksperymenty dowiodły jednak, że tego rodzaju terapie nie dają się w pełni kontrolować – o ile niekiedy udawało się trwale usunąć genetyczne przyczyny jednej choroby, równolegle pojawiały się niepożądane, często śmiertelne skutki uboczne.

(...)

Polacy przezwyciężyli główne wyzwanie

Dla naukowców istotną barierą w opracowywaniu szczepionek genetycznych było pokonanie naturalnej nietrwałości cząsteczek mRNA, które w środowisku komórek szybko degradują. Bez przełamania tej bariery należałoby dozować duże ilości mRNA do komórek, by uzyskać zadowalający, terapeutyczny rezultat. Terapie bazujące na mRNA muszą więc zakładać zarówno zwiększenie jego trwałości, jak równoczesne zwiększanie jego powinowactwa do czynnika inicjacyjnego, tak aby komórki mogły produkować znacznie większe ilości pożądanych białek. Tylko w ten sposób można uzyskać zadowalające terapeutyczne wyniki. W tym właśnie zakresie przełomowego odkrycia dokonali polscy naukowcy.

Dwa przełomowe osiągnięcia w jednym odkryciu!

Rozwiązanie kwestii nietrwałości mrna i zwiększenie jego produktywności

Naturalne cząsteczki mRNA są enzymatycznie degradowane (niszczone) w komórce. Proces degradacji rozpoczyna się od odłączenia jednego z końców cząsteczki mRNA tzw. końcówki kap 5’. Kap 5’ to uniwersalna struktura, która występuje we wszystkich cząsteczkach mRNA u organizmów eukariotycznych. Poszukiwania naukowców z UW koncentrowały się nad syntetyzowaniem analogicznych końcówek kap 5’, które mogłyby zastąpić naturalnie występujący kap i stać się bardziej odporne na działanie enzymów degradujących.

Uzyskiwano i testowano różne alternatywne rozwiązania, ale dopiero po zastąpieniu jednego z atomów tlenu atomem siarki w typowym dla kapu mostku trifosforanowym odkryto, że trwałość nowej cząsteczki mRNA w żywym organizmie wydłuża się trzykrotnie, a dodatkowo jej powinowactwo do czynnika inicjującego biosyntezę białka wzrasta od 2 do 4 razy. Wszystko to sprawia, że z tej samej ilości mRNA uzyskuje sie ponad 5 razy więcej białka. Tak spektakularny efekt uzyskano podmieniając tylko jeden atom w cząsteczce złożonej aż z 80 tys. atomów! Odkrycie nazwano umownie S-ARCA.

Mając świadomość wagi odkrycia, wkrótce ten sam zespół rozpoznawał kolejne analogowe końcówki 5’ i niebawem odkrył kolejny „efektywny” analog, zamieniając tym razem atom tlenu na grupę BH3. Odkrycie to nazwano umownie B-ARCA.Oba wynalazki stały się podstawą do złożenia wniosków ochrony patentowej.

Wynalazek ma zastosowanie terapeutyczne:

  • można go zastosować do produkcji udoskonalonych szczepionek przeciwnowotworowych,
  • wspiera suplementację białek, których zbyt niski poziom powoduje różnorodne choroby,
  • umożliwia przeprogramowywanie komórek macierzystych na potrzeby medycyny regeneracyjnej. (...)

To tylko fragment artykułu. Całość przeczytasz na stronie UOTT >>>

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl