Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Nowy spin-off z UW: szkodliwy chrom można wyeliminować bez szkody dla efektów wizualnych

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała spółka spin-off o nazwie Inelco, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych powłok ochronnych ze stopów metali. Jednym z jej rozwiązań jest technologia dająca możliwość wyeliminowania z produkcji szkodliwego chromu.

Spółka pracuje też nad materiałami – stopami i kompozytami, które docelowo mają być stosowane m.in. w ogniwach paliwowych.

Odkryta na UW substancja jest 5000-krotnie skuteczniejsza od najmocniejszych leków przeciwbólowych

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek działający 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych. Mógłby być on stosowany w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym, w ostrych stanach urazowych czy w leczeniu paliatywnym, czyli w sytuacjach, gdy zawodzą już najsilniejsze leki z rodziny opioidów.

Klub Innowacji | Innowacje w sektorze rolno-spożywczym

Tematem przewodnim spotkania Klubu Innowacji UW, które odbędzie się w dniu 30.05.2019 r., będą innowacje w sektorze rolno-spożywczym.

Jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne i innowacje w obszarze żywności? Jakimi rozwiązaniami dysponują firmy dostarczające produkty i usługi dla sektora rolno-spożywczego? W jaki sposób EIT Food łączy przemysł z nauką i badaniami? Wyjaśnienie tych i innych zagadnień znajdziesz podczas spotkania Klubu Innowacji UW.

Wynalazek z UW i WUM pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

Uniwersytet Warszawski wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozwija nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywanie białka w moczu, a także na wcześniejsze prognozowanie jego wystąpienia. Pozwoli to znacznie zredukować ilości sterydów przyjmowanych w leczeniu zespołu nerczycowego. Wynalazek współautorstwa dr. hab. prof. UW Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW oraz dr Elżbiety Kuźmy-Mroczkowskiej i dr hab. n. med. Małgorzaty Pańczyk-Tomaszewskiej z WUM niebawem wejdzie na rynek pod szyldem nowej uniwersyteckiej spółki spin off – Nephrolab Plus.

Na UW powstaje urządzenie do wykrywania nowotworów na podstawie analizy wydychanego powietrza

Rak płuc i piersi to najczęściej występujące nowotwory odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Dla skutecznej terapii najważniejsze jest wczesne wykrywanie tych chorób.

A gdyby tak w ciągu kilku minut z pomocą łatwego w użyciu aparatu można było sprawdzić, czy u pacjenta występuje stan chorobowy i podjąć decyzję o koniecznej dalszej diagnostyce?

Właśnie takie urządzenie konstruowane jest w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy Polacy zaoszczędzą ponad 53 miliardy złotych? - ambitny projekt Warsaw Genomics

27 marca odbyła się inauguracja raportu pt. „Recepta w genach. Korzyści gospodarcze z przesiewowych badań genetycznych jako elementu profilaktyki nowotworowej”. Jest to wspólna publikacja spółki spin-off UW Warsaw Genomics i firmy doradczej Deloitte.

Celem raportu jest upowszechnianie wiedzy na temat społecznych i ekonomicznych aspektów badań oraz ich znaczenia w skali całej populacji.

Opracowany na UW system ma wspierać sportowców w efektywnych treningach

Nowy system na podstawie bieżącej analizy parametrów biologicznych i biochemicznych pozwoli dostosowywać poziom aktywności fizycznej i treningu do aktualnych możliwości organizmu.

Rozwiązanie ma automatycznie modyfikować planowane obciążenia treningowe, dzięki czemu zawodnik utrzyma się w granicach optymalnego dla niego poziomu intensywności treningu, a jego praca przyniesie najlepsze możliwe efekty.

Klub Innowacji UW - BIG DATA & MACHINE LEARNING

Pierwsze w 2019 spotkanie Klubu Innowacji UW będzie poświęcone zagadnieniom BIG DATA & MACHINE LEARNING. Wydarzenie rozpocznie się 21 lutego 2019 roku o godzinie 15.45 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na ulicy Dobrej 56/66 w Warszawie.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off
Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

 

 

Oferta UWRC obejmuje:

 • wsparcie procesu komercjalizacji poprzez pomoc w utworzeniui rozwoju spółek spin-off,
 • wsparcie projektów na etapie "proof of concept",
 • dostęp do inwestycji w technologie i przedsięwzięcia UW,
 • dostęp do laboratoriów i aparatury UW,
 • strategiczną współpracę badawczo-rozwojową z UW,
 • zarządzanie dużymi projektami badawczo-rozwojowymi,
 • ekspertyzy w zakresie innowacyjności technologii i audyty technologiczne,
 • budowanie i zarządzanie interdyscyplinarnymi zespołami badawczymi.

Z udziałem UWRC, naukowcy z UW powołali już 7 spółek typu spin-off:

 • AmerLab - zapewnia pacjentom dostęp do nowoczesnych metod stosowanych w wykrywaniu zarażeń pasożytniczych u ludzi i zwierząt z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć naukowych m. in. z zakresu biologii molekularnej oraz specjalistycznej aparatury badawczej;
 • BACTrem - zajmuje się rozwijaniem nowych biotechnologii służących głównie ochronie środowiska oraz rolnictwu ekologicznemu. Głównym celem jest tworzenie biopreparatów oraz nowych rozwiązań biotechnologicznych, a także działalność usługowa dedykowanych określonym problemom z dziedziny inżynierii, mikrobiologii i biotechnologii środowiskowej;
 • GeoPulse - najnowsza ze spółek spin-off zajmuje się satelitarnym monitoringiem upraw w skali makro;
 • MIM Solutions - oferuje rozwiązania z zakresu badania cech użytkownika internetowego na podstawie zebranych danych. Na podstawie tych informacji są w stanie zrozumieć każdego użytkownika z osobna i są w stanie przewidzieć jaki będzie następny krok użytkownika bądź jak zareaguje na dany produkt.
 • RDLS - wdraża wynalazki z zakresu bioremediacji i biodegradacji, a także prowadzi działalności usługową związaną z monitoringiem środowiskowym. RDLS specjalizuje się w usuwaniu metali ciężkich z wykorzystaniem pasywnych systemów bioremediacji, biosorpcji oraz biofiltracji;
 • Spektrino - tworzy nowatorskie rozwiązania wspomagające pracę w laboratoriach analitycznych, w szczególności stosujących narzędzia spektroskopii NMR. Rozwiązania te obejmują: nowe algorytmy analizy danych eksperymentalnych, metodologię pomiarową i systemy optymalizacji pracy laboratoryjnej,
 • Warsaw Genomics - zespół tworzą lekarze i naukowcy, których główną misją jest stworzenie i przekazanie pacjentom możliwie czułych i dokładnych testów genetycznych opartych o najnowsze osiągnięcia światowej nauki. Wykorzystując nowoczesne narzędzia analizy genetycznej poszukują w genomie człowieka błędów odpowiedzialnych za powstawanie chorób.

Nagrody i wyróżnienia dla spółek spin-off

 • Warsaw Genomics otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Innowator Mazowsza.
 • Warsaw Genomics został wyróżniony w konkursie Teraz Polska dla Młodych Liderów Innowacji (dr n med. Anna Wójcicka).
 • GeoPulse został wyróżniony przez Prezydenta RP w ramach wydarzenia „Startupy w pałacu” - 13.09.2016 r.


Więcej o UWRC sp. z o.o. na stronie uwrc.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl