Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Nowy spin-off z UW: szkodliwy chrom można wyeliminować bez szkody dla efektów wizualnych

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała spółka spin-off o nazwie Inelco, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych powłok ochronnych ze stopów metali. Jednym z jej rozwiązań jest technologia dająca możliwość wyeliminowania z produkcji szkodliwego chromu.

Spółka pracuje też nad materiałami – stopami i kompozytami, które docelowo mają być stosowane m.in. w ogniwach paliwowych.

Odkryta na UW substancja jest 5000-krotnie skuteczniejsza od najmocniejszych leków przeciwbólowych

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek działający 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych. Mógłby być on stosowany w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym, w ostrych stanach urazowych czy w leczeniu paliatywnym, czyli w sytuacjach, gdy zawodzą już najsilniejsze leki z rodziny opioidów.

Klub Innowacji | Innowacje w sektorze rolno-spożywczym

Tematem przewodnim spotkania Klubu Innowacji UW, które odbędzie się w dniu 30.05.2019 r., będą innowacje w sektorze rolno-spożywczym.

Jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne i innowacje w obszarze żywności? Jakimi rozwiązaniami dysponują firmy dostarczające produkty i usługi dla sektora rolno-spożywczego? W jaki sposób EIT Food łączy przemysł z nauką i badaniami? Wyjaśnienie tych i innych zagadnień znajdziesz podczas spotkania Klubu Innowacji UW.

Wynalazek z UW i WUM pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

Uniwersytet Warszawski wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozwija nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywanie białka w moczu, a także na wcześniejsze prognozowanie jego wystąpienia. Pozwoli to znacznie zredukować ilości sterydów przyjmowanych w leczeniu zespołu nerczycowego. Wynalazek współautorstwa dr. hab. prof. UW Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW oraz dr Elżbiety Kuźmy-Mroczkowskiej i dr hab. n. med. Małgorzaty Pańczyk-Tomaszewskiej z WUM niebawem wejdzie na rynek pod szyldem nowej uniwersyteckiej spółki spin off – Nephrolab Plus.

Na UW powstaje urządzenie do wykrywania nowotworów na podstawie analizy wydychanego powietrza

Rak płuc i piersi to najczęściej występujące nowotwory odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Dla skutecznej terapii najważniejsze jest wczesne wykrywanie tych chorób.

A gdyby tak w ciągu kilku minut z pomocą łatwego w użyciu aparatu można było sprawdzić, czy u pacjenta występuje stan chorobowy i podjąć decyzję o koniecznej dalszej diagnostyce?

Właśnie takie urządzenie konstruowane jest w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy Polacy zaoszczędzą ponad 53 miliardy złotych? - ambitny projekt Warsaw Genomics

27 marca odbyła się inauguracja raportu pt. „Recepta w genach. Korzyści gospodarcze z przesiewowych badań genetycznych jako elementu profilaktyki nowotworowej”. Jest to wspólna publikacja spółki spin-off UW Warsaw Genomics i firmy doradczej Deloitte.

Celem raportu jest upowszechnianie wiedzy na temat społecznych i ekonomicznych aspektów badań oraz ich znaczenia w skali całej populacji.

Opracowany na UW system ma wspierać sportowców w efektywnych treningach

Nowy system na podstawie bieżącej analizy parametrów biologicznych i biochemicznych pozwoli dostosowywać poziom aktywności fizycznej i treningu do aktualnych możliwości organizmu.

Rozwiązanie ma automatycznie modyfikować planowane obciążenia treningowe, dzięki czemu zawodnik utrzyma się w granicach optymalnego dla niego poziomu intensywności treningu, a jego praca przyniesie najlepsze możliwe efekty.

Klub Innowacji UW - BIG DATA & MACHINE LEARNING

Pierwsze w 2019 spotkanie Klubu Innowacji UW będzie poświęcone zagadnieniom BIG DATA & MACHINE LEARNING. Wydarzenie rozpocznie się 21 lutego 2019 roku o godzinie 15.45 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na ulicy Dobrej 56/66 w Warszawie.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem
Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Potencjał Uniwersytetu Warszawskiego powinien zostać wykorzystany dla rozwoju Polski, przekładać się w sposób bezpośredni na rozwój przedsiębiorczości i wzrost gospodarczy, na zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności naszego kraju oraz na podniesienie poziomu życia obywateli i jakości życia publicznego.

Uniwersytet Warszawski współpracuje z 800 partnerami zagranicznymi, jest wśród nich 400 instytucji z 73 krajów,  które  podpisały  z  UW  umowę  o  bezpośredniej  współpracy.  Uczelnia  aktywnie  działa  w międzynarodowych stowarzyszeniach na rzecz integracji i rozwoju szkolnictwa wyższego, należy do 100 globalnych  sieci  naukowych  oraz  wielu  konsorcjów  powołanych  do  realizacji  konkretnych  projektów badawczych. 

Szerokie spektrum badań naukowych

Naukowcy pracujący dla Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania we wszystkich dyscyplinach, od nauk humanistycznych począwszy, poprzez nauki społeczne, a na naukach ścisłych i przyrodniczych kończąc.

Uniwersytet Warszawski zatrudnia ponad 7000 pracowników, z czego około 50% to naukowcy zatrudnieni na:

  • 21 wydziałach,
  • w 13 jednostkach naukowych,
  • 2 jednostkach prowadzących działalność ekspercką,
  • 4 jednostkach dydaktyczno-naukowych.

Dodatkowo w celu wsparcia UW i jego pracowników działa Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii, który jest koordynatorem komercjalizacji wyników badań naukowych oraz powołana przez Rektora UW spółka celowa UWRC sp. z o.o.

Aktywna współpraca UW z biznesem

Podmiotem koordynującym procesy komercjalizacji w Uniwersytecie Warszawskim, jest Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii (UOTT), będący jednostką ogólnouczelnianą UW.

UOTT ściśle współpracuje w zakresie komercjalizacji technologii z instytucjami otoczenia gospodarczego (klaster BioTechMed Mazovia (BTM), funduszami – AIP Seed Capital, Agri–Tech Hub, Bridge One, Ellipsis sp. z o.o. itp.). W oparciu o podpisane porozumienia współpracuje z wieloma podmiotami gospodarczymi (m.in. Pricewaterhouse Coopers, PKN Orlen, Samsung Poland, Versabox, Vigo Systems, Mennica Polska S. A., BioTech Consulting sp. z o.o., Adamed Sp. z o.o., Polpharma Sp. z o.o., Grupa Maspex Sp. z o.o., Apeiron Synthesis Sp. z o.o.).

W zakresie ochrony własności intelektualnej i transferu technologii współpracujemy również z wieloma podmiotami zagranicznymi takimi jak: Louisiana State University (USA), BioNTech AG (Niemcy), MIT Enterprise Forum (USA), Cambridge Innovation Centre (USA), Uniwersytetem w Dalian (Chiny), Uniwersytetem w Wisconsin (USA).

Od maja 2005 w strukturze UOTT istnieje Akademicki Inkubator Technologiczny. W marcu 2017 roku, UOTT we współpracy ze spółką celową UW (UWRC Sp. z o.o.), uruchomiono Inkubator UW, który funkcjonuje na wszystkich kampusach UW, jako przestrzeń kreatywna dla nowotworzonych start–upów.

Baza Ofert Uniwersytetu Warszawskiego

W pierwszej połowie 2016 roku została uruchomiona pierwsza wersja Bazy Ofert UW, która została sfinansowana przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii w ramach projektu Inkubator Innowacyjności, „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi oraz ich wynikami”, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (Poddziałanie 1.1.3).

Najnowsza jej odsłona, w wersji 2.0, została uruchomiona w kwietniu 2017. Uaktualnienie to zostało sfinansowane ze środków własnych UOTT UW, a zmiany w niej wprowadzone są wynikiem uwag i rozmów z przedstawicielami biznesu i nauki.

Ważne linki związane z komercjalizacją wyników badań na UW:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl