Student Wydziału Chemii – Łukasz Truszkiewicz otrzymał grant na realizację pomysłu naukowego podczas BraveCAMP. Jego projekt ma na celu przetwórstwo starych i produkcję nowych przedmiotów użytkowych.BraveCAMP to trwająca pięć dni szkoła letnia dla studentów i doktorantów, podczas której można zdobyć grant na realizację pomysłu naukowego. To połączenie wyjazdu z intensywną pracą warsztatową pod okiem mentorów.

W BraveCAMP nad Zelewem Zegrzyńskim wzięły udział 23 osoby, które zaprezentowały projekty naukowe, społeczne i biznesowe. Zwyciężył projekt Łukasza Truszkiewicza. Praca studenta energetyki i chemii jądrowej polega na przetwórstwie niepotrzebnych nikomu przedmiotów, m.in. butelek i starych zabawek na nowe. Autor projektu zaprojektował już pierwsze maszyny za pomocą których wytwarzane są proste przedmioty takie jak bączek czy wazon.

– W dzisiejszych czasach wszyscy dbają o to, aby zredukować poziom wytwarzanych plastikowych opakowań. Wszyscy chcą jak najmniej szkodliwie wpływać na środowisko, które nasz otacza. Dlatego powstał ten projekt – aby zredukować liczbę plastikowych opakowań i wytworzyć nowe przedmioty codziennego użytku – wyjaśnia Łukasz Truszkiewicz.

Podczas BraveCAMP można było m.in. dowiedzieć się, jak tworzyć projekty, biorąc pod uwagę potrzeby użytkowników i odbiorców, wzbudzić zainteresowanie swoim pomysłem u potencjalnych inwestorów, skompletować zespół oraz jak się z nim skutecznie komunikować i motywować do działania.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Tomasz Kalinowski (za komercjalizację nauki),
  • Kamil Prus (za praktyczne i rzetelne podejście),
  • Wojciech Pokój (za prezentację),
  • Przemysław Krawczyk i Patrycja Zakaszewska (za determinację i entuzjazm),
  • Karolina Pawlikowska (nagroda publiczności).

Wszystkim laureatom gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłości wynik zrealizowanego grantu znajdzie swoje miejsce w Bazie Ofert UW.

Szkoła letnia została zorganizowana przez Inkubator UW - Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii.