Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Wynalazek z UW prezentowany przed sejmową Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zaledwie 3 tygodnie wystarczyły, aby w skutek publikacji prasowych dotyczących wyników badań w zakresie biotechnologii dla rolnictwa dr hab. Magdalena Popowska prof. UW otrzymała zaproszenie na ich prezentację podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się 26 października 2017 r.

Publikacje wywołały dyskusję dotycząca szkodliwości substancji aktywnej - glifosatu zwartej w herbicydach - powszechnie nazywanych związkami chwastobójczymi.

Odkrycia zespołu z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pozwolą w znaczącym stopniu ograniczyć używanie w uprawach żywności toksycznych oprysków i mineralnego nawożenia gleb, wykorzystując jedynie występujące w niej pożyteczne bakterie.

Nowe srebrowe magnesy

Badacze z UW odkryli, że pewien związek srebra, boru i fluoru wykazuje silne oddziaływania magnetyczne, a inny związek srebra i fluoru pod ciśnieniem przyjmuje strukturę podobną do nanorurek.

Spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego i spółki spin-off

UWRC sp. z o.o. to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, której głównym celem działania jest wspieranie Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracowników w komercjalizacji wyników pracy naukowej. Spółka opiera swoją działalność na potencjale naukowo-badawczym, wynalazczym i technologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego bazie infrastrukturalnej. UWRC oferuje swoje usługi również inwestorom i przedsiębiorstwom zainteresowanym współpracą badawczo-rozwojową z Uniwersytetem Warszawskim.

Spółki Spin-off z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa już siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia.

Uniwersytet nie jest w stanie postawić sam fabryki sprzętu medycznego, ale może dostarczyć rozwiązania, dzięki którym producent wprowadzi na rynek lepsze, konkurencyjne urządzenia. Do osiągnięcia celu potrzebna jest żywa współpraca dwóch środowisk – naukowego i biznesowego. Żeby transfer wiedzy i technologii stał się możliwy, w 2012 roku rektor UW powołał spółkę celową UWRC sp. z o.o., która obejmuje udziały w spółkach typu spin-off.

Skuteczna komercjalizacja odkryć i prac badawczo-rozwojowych

Zwiększenie trwałości mRNA - od odkrycia po zastosowania kliniczne w skali ogólnoświatowej. Odkrycie daje nową nadzieję milionom chorych na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. To nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z biznesem

Uniwersytet Warszawski pretenduje do roli najważniejszego w kraju centrum innowacji technologicznych, społecznych i kulturowych. Jednocześnie dążymy do coraz większego otwarcia na biznes, czy szerzej, na otoczenie społeczno-gospodarcze. Uważamy, że ściślejsza współpraca z partnerami zewnętrznymi będzie dla uczelni źródłem inspiracji do inicjowania nowych kierunków badań istotnych dla społeczeństwa.

Baza Ofert UW

Baza Ofert v. 2.0

Baza Ofert Uniwersytetu Warszawskiego v. 2.0 (www.oferta.uw.edu.pl) zawiera systematycznie uzupełniany i aktualizowany zbiór danych o wiedzy naukowej, laboratoriach i grupach badawczych uczelni. Kataloguje w uporządkowany sposób informacje o możliwościach badawczych i świadczeniu usług: eksperckich,  laboratoryjnych i szkoleniowych realizowanych przez pracowników UW.

Ponadto znajdują się w niej również oferty technologiczne i patenty stworzone przez pracowników UW.

Baza Ofert UW jest uniwersalnym narzędziem, które ma pomóc w rozpowszechnieniu informacji na temat wiedzy naukowej oraz innowacjach powstających na Uniwersytecie Warszawskim. Baza Ofert UW ma również usprawnić komunikację i współpracę naukowców z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, jak również z reprezentantami innych ośrodków naukowych i instytucji publicznych.

Baza Ofert UW została stworzona w dwóch podstawowych celach:

  1. Pokazania Uniwersytetu Warszawskiego jako uczelni otwartej na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Rozpowszechnienia jakiego rodzaju technologie, wynalazki, patenty są tworzone na naszej Uczelni, a także z jakiego rodzaju usług mogą korzystać firmy, instytucje naukowe i publiczne.
  2. Zgromadzenia i udostępnienia w jednym miejscu informacji o zasobach Uniwersytetu Warszawskiego dla pracowników, by bardziej efektywnie mogli korzystać zasobów infrastrukturalnych jak i ludzkich swojej Uczelni.

Baza Ofert UW powstała dla:

  1. Przedstawicieli firm, instytucji naukowych i publicznych – aby czerpać z wypracowanej na UW wiedzy, technologii, usług: eksperckich, laboratoryjnych i szkoleniowych.
  2. Pracowników UW – aby promować swoje pomysły i wynalazki, ale także swoje kompetencje eksperckie i badania laboratoryjne. Jeśli nie ma oferty Twojej jednostki w Bazie Ofert UW wypełnij dedykowany formularz lub skontaktuj się z UOTT.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl