Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Polityka zagraniczna - dr hab. J. Zając prof. UW

Kontakt w terminie: 5 dni

Opis

Ekspertyzy w zakresie:

 • polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Polski,
 • polityka Unii Europejskiej i jej państw członkowskich w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie

Publikacje

Książki:

Autorstwo, opracowania:
 • Poland’s Security Policy. The West, Russia and the Changing International Order, Palgrave Macmillan, London 2016.
 • EU in the Mediterranean: An International Roles Theory Approach, Wydawnictwo WDiNP UW, Warsaw 2014 (tłumaczenie na podstawie książki pt. Role Unii Europejskiej w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Warszawa 2010).
 • Role Unii Europejskiej w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010.
 • Partnerstwo Eurośródziemnomorskie, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2005.
 • Polska w stosunkach międzynarodowych 1945–1989, (współautor – Ryszard Zięba), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2005
 • Polska w stosunkach międzynarodowych 1945–1989: Wybór dokumentów, (wybór i opr.), Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2005.
 • Środki i metody oddziaływania USA w bliskowschodnim procesie pokojowym (1991–2000), Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2004.

Artykuły:

 •  „100 Tage PiS-Regierung in Polen“,  Religion und Gesellschaft in Ost und West , No. 3, 2016.
 • “The EU in the Mediterranean: Between its International Identity and Member States’ Interests”, European Foreign Affairs Review,  2015, Vol. 20, Issue 1.
 • „The NATO Summit in Newport: Polish Perspective”, Dossier Stratégique. Sécurité en Europe: les repercussions sur L’OTAN et l’UE, La Lettre de l’IRSEM (Institut de Recherche Strategique de l’Ecole Militaire), Paris, No. 8, 2014.
 • „Polen – Zehn Jahre Mitgliedschaft in der EU”, Religion und Gesellschaft in Ost und West, No. 10, 2014.
 • “Poland’s position towards the transatlantic link”, Dossier stratégique: La Pologne, un acteur de la défense européenne, La Lettre de l’IRSEM (Institut de Recherche Strategique de l’Ecole Militaire), Paris, No. 3, 2014.
 •  „UE w polityce bezpieczeństwa USA w XXI wieku”, Krakowskie Studia Międzynarodowe, 2014, nr 4 (XI).
 •  “Wpływ tożsamości międzynarodowej UE na jej politykę zagraniczną”, Stosunki Międzynarodowe – International Relations, 2014, t. 50, nr 2.
 • „Efektywność ról międzynarodowych Unii Europejskiej”, Rocznik Integracji Europejskiej, nr 8, 2014.
 • „Unia Europejska wobec Arabskiej Wiosny”, Krakowskie Studia Międzynarodowe, 2012, nr 1 (IX).
 • Bandwagoning w polskiej polityce zagranicznej”, Przegląd Zachodni, 2009, No. 3.
 • „Konflikt arabsko-izraelski w świetle teorii konfliktów”, Stosunki Międzynarodowe–International Relations, t. 39, 2009, nr 1–2.

Więcej publikacji: uw.academia.edu

Informacje dodatkowe

Słowa kluczowe polityka zagraniczna, polityka bezpieczeństwa, stosunki międzynarodowe
Dodatkowe języki komunikacji angielski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl