Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Komora pomiarowa do wyznaczania właściwości elektrycznych wysoce reaktywnych próbek proszkowych

Kontakt w terminie: 48 godzin
ilość

Opis

Wynalazek dotyczy komory pomiarowej przystosowanej do wyznaczania właściwości elektrycznych wysoce reaktywnych próbek proszkowych przy użyciu metody spektroskopii impedancyjnej. Metoda ta znajduje zastosowanie w badaniu układów koloidalnych, polimerowych jak również układów o znaczeniu farmaceutycznym i biologicznym.

Przy pomocy tej komory pomiarowej można badać właściwości reaktywnych związków chemicznych, które są niezbędne do rozwijania nowych technologii, np. nadprzewodniki, przewodniki superjonowe, magazyny energii chemicznej, stałe magazyny wodoru, półprzewodniki, ogniwa fotowoltaiczne i superkondensatory. Komora według tego wynalazku cechuje się niskim kosztem produkcji, bezawaryjnością i łatwością obsługi, a ponad to ma cechy techniczne niespotykane w innych urządzeniach tego typu.

Zalety i innowacje:

 • Łatwe i szybkie badanie próbek proszkowych ze względu na łatwość obsługi.
 • Badanie próbek wysoce reaktywnych chemicznie, ponieważ komora pomiarowa jest wykonana z materiałów inertnych chemicznie.
 • Wyeliminowanie kontaktu próbki z powietrzem atmosferycznym dzięki systemowi szczelnego zamykania komory.
 • Prowadzenie pomiarów w funkcji temperatury i ciśnienia jednocześnie dzięki zastosowaniu prostych systemów ogrzewania i regulacji siły docisku.
 • Kontrolę aktualnego stanu próbki przy użyciu specjalnego wziernika umieszczonego w ścianie bocznej komory.
 • Pominięcie wstępnego etapu pastylkowania próbki proszkowej, ponieważ jest ona prasowana bezpośrednio pomiędzy elektrodami w komorze pomiarowej.
 • Wyeliminowanie problemu niedostatecznego sprasowania próbki dzięki możliwości kontroli siły docisku elektrod podczas prowadzenia pomiaru.
 • Pominięcie etapu napylania próżniowego metali na spastylkowaną próbkę ponieważ kontakt elektryczny jest zapewniony poprzez silne dociśnięcie elektrod.
 • Skrócenie czasu przygotowania pomiaru ze względu na wyeliminowanie etapów pastylkowania i napylania próżniowego, oraz dzięki uproszczeniu sposobu ogrzewania i kontroli ciśnienia podczas pomiaru.
 • Obniżenie całkowitego kosztu prowadzenia pomiaru dzięki wyeliminowaniu etapu napylania próżniowego, co wiąże się brakiem konieczności zakupu napylarki próżniowej.
 • Badanie miligramowych ilości związków chemicznych dzięki miniaturyzacji układu pomiarowego;
 • Łatwość obsługi, niezawodność i bezawaryjność.
 • Niski koszt produkcji ze względu na prostotę konstrukcji i tanie materiały konstrukcyjne.

Rozwiązanie to pozwala na prowadzenie pomiarów impedancyjnych dla próbek proszkowych, reaktywnych chemicznie i wrażliwych na kontakt z powietrzem i wilgocią atmosferyczną. Wynalazek pozwala na jednoczesną kontrolę temperatury próbki oraz ciśnienia wywieranego na próbkę, oraz daje możliwość wizualnego monitorowania aktualnego stanu próbki. Komora ta jest pierwszym rozwiązaniem umożliwiającym prowadzenie badań elektrochemicznych dla reaktywnych próbek proszkowych bez wystawiania ich na działanie warunków atmosferycznych.

Dodatkową zaletą wynalazku jest łatwość obsługi co pozwala znacząco uprościć i skrócić procedurę pomiarową zmniejszając jednocześnie koszty prowadzonych badań. Koszt produkcji komory według wynalazku jest niewielki, a sam proces produkcji nieskomplikowany.

Komora pomiarowa była testowana w warunkach laboratoryjnych i rozwijana przez ponad 12 miesięcy poprzedzające zgłoszenie patentowe.

Zastosowanie

Wynalazek może znaleźć zastosowanie w ośrodkach akademickich, instytutach naukowych, przemyśle farmaceutycznym czy kontroli jakości produkowanych substancji.

Informacje dodatkowe

Nr patentu 221643
Rok uzyskania patentu 2016
Stan rozwoju Prototyp
Stan własności Patent
Forma współpracy Umowa licencyjna, Sprzedaż
Słowa kluczowe komora pomiarowa, reaktywne próbki proszkowe, spektroskopia impedancyjna, reaktywne związki chemiczne
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl