Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Plazmid pCRT01 i jego konstrukcja, nowe szczepy bakteryjne, ich zastosowania oraz sposoby wytwarzania karotenoidów

Kontakt w terminie: 48 godzin
ilość

Opis

Przedmiotem wynalazku są plazmidy pCRT01 oraz nowe szczepy bakteryjne Paracoccus aminophilus KKP 2053p oraz Paracoccus kondratievae KKP 2054p, a także ich zastosowanie praktyczne w produkcji przemysłowej barwników karotenoidowych. Wynalazek dotyczy więc wykorzystania plazmidu pCRT01 jak i nowych szczepów do wytwarzania karotenoidów oraz sposobów wytwarzania szczepów bakteryjnych zdolnych do produkcji barwników karotenoidowych, jak i sposobów wytarzania różnych barwników karotenoidowych z wykorzystaniem nowych szczepów Paracoccus aminophilus KKP 2053p i Paracoccus kondratievae KKP 2054p.

Przedstawione rozwiązanie umożliwia produkcję różnych barwników karotenoidowych przez bakterie, do których wprowadzony zostanie plazmid pCRT01. Dzięki wynalazkowi możliwa jest produkcja ukierunkowana na β-karoten (Paracoccus aminophilus KKP 2053p) lub na poszczególne ksantofile oraz karoteny (Paracoccus kondratievae 2054p,). Wynalazek umożliwia obniżenie kosztów wytwarzania różnych barwników karotenoidowych poprzez zastosowanie wydajnego i stabilnego układu bakteryjnego (uzyskany plazmid nie wymaga stosowania czynnika stabilizującego). Ponadto rozwiązanie według wynalazku oparte na nowych szczepach bakteryjnych w odróżnieniu od stosowania znanych dotąd układów bakteryjnych ogranicza niebezpieczeństwo wynikające z przeciążenia układu, czyli wywołania efektu toksycznego przez produkowany związek dla gospodarza.

Zalety i innowacje:

  • Plazmid pCRT01 stanowi gotową, ruchomą platformę genetyczną odpowiedzialną za produkcję karotenoidów. Jest on wektorem mobilizowalnym, dzięki czemu można go łatwo wprowadzać drogą koniugacji do różnych gospodarzy bakteryjnych (należących do rodziny Enterobacteriaceae oraz klasy Alphaproteobacteria).
  • Plazmid pCRT01 jest stabilnie utrzymywany w hodowli bakteryjnej. Posiada system eliminujący z populacji komórki bezplazmidowe. Utrzymuje się w populacji bakteryjnej na poziomie 100% nawet po 120 generacjach wzrostu. Można zrezygnować z zastosowania czynnika stabilizującego (np. dodawania antybiotyku do hodowli), co obniża koszty wytwarzania barwników karotenoidowych
  • Krótki czas generacji uzyskanych szczepów bakteryjnych odróżnia je od większości szczepów z rodzaju Paracoccus spp., które mają bardzo powolny wzrost. Oba szczepy P. kondratievae KKP 2054p i P. aminophilus KKP 2053p bardzo szybko się namnażają, osiągają stacjonarną fazę wzrostu w ciągu do 24 godzin dzięki czemu produkcja karotenoidów jest wydajna i tania
  • Proces ekstrakcji barwników karotenoidowych z komórek bakteryjnych jest stosunkowo łatwy, a przede wszystkim bardzo wydajny (np. w porównaniu z ekstrakcją z tkanek roślinnych). Barwniki karotenoidowych takie jak np. ksantofile i karoten ulegają całkowitemu uwolnieniu z komórek bakteryjnych
  • W komórkach bakteryjnych brak chlorofilu. Dzięki temu następuje eliminacja zanieczyszczenia chlorofilem podczas ekstrakcji karotenoidów z tkanek roślinnych Proces ten jest łatwy i bardzo wydajny
  • β-karoten produkowany przez szczep Paracoccus aminophilus KKP 2053p jest czysty chemicznie i nie jest zanieczyszczony α- i γ-karotenem. Stosując szczep Paracoccus aminophilus KKP 2053p otrzymuje się czysty i chemicznie jednorodny produkt. Nie ma konieczności frakcjonowania i oczyszczania. Poprzez co zwiększona jest wydajność wytwarzania β-karotenu
  • Szczep Paracoccus kondratievae KKP 2054p wydajnie produkuje ksantofile (astaksantyna, adoniksantyna, adonirubina i kantaksantyna), jak i karoteny (echinenon, hydroksyechinenon i β-karoten). Szczep Paracoccus kondratievae KKP 2054p może być wykorzystany do wytwarzania barwników takich jak astaksantyna, adoniksantyna, adonirubina i kantaksantyna, echinenon, hydroksyechinenon i β-karoten.

Zastosowanie

Przedstawione rozwiązanie może być wykorzystane do wydajnego i taniego wytwarzania barwników karotenoidowych zarówno ksantofili (astaksantyna, adoniksantyna, adonirubina i kantaksantyna) jak i karotenów (echinenon, hydroksyechinenon i β-karoten), które są stasowane we wszystkich gałęziach przemysłu i rolnictwie, w tym w szczególności w przemyśle spożywczym, kosmetycznym jak również farmaceutycznym.

Informacje dodatkowe

Nr zgłoszenia patentowego 407493
Rok zgłoszenia 2014
Stan rozwoju Faza badań i rozwoju, Badania jakościowe
Stan własności Dokonane zgłoszenie patentowe
Forma współpracy Pozyskanie środków finansowych na prace B+R, Umowa licencyjna, Założenie spółki spin-off
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl