Klub Innowacji UW - BIG DATA & MACHINE LEARNING

Pierwsze w 2019 spotkanie Klubu Innowacji UW będzie poświęcone zagadnieniom BIG DATA & MACHINE LEARNING. Wydarzenie rozpocznie się 21 lutego 2019 roku o godzinie 15.45 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na ulicy Dobrej 56/66 w Warszawie.

Nowy spin-off z UW - MICROANALYSIS - Wzrost bezpieczeństwa w zabiegu hemodializy dzięki nowatorskiej metodzie

Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano nowatorskie urządzenie pozwalające na  monitorowanie zabiegu hemodializy. Jest to doskonałe rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo i komfort pacjenta. System przeszedł wstępne fazy badań dając wspaniałe rezultaty.

Jednym z tych wynalazków jest urządzenie do monitorowania procesu hemodializy – zabiegu ratującego życie i umożliwiającego bezpieczne oczekiwanie na przeszczep, w przypadku gdy Pacjent ma uszkodzone nerki. To bezpieczeństwo zabiegu, a w przyszłości jego personalizowanie, czyli dostosowanie do rzeczywistych potrzeb Pacjenta, może być zapewnione dzięki wynalezionemu analizatorowi. Wynalazek, którego prototyp jest aktualnie intensywnie testowany, wykonuje bezobsługowo ciągły pomiar toksyn w tzw. płynie podializacyjnym. Taka analiza, do tej pory sporadycznie wykonywana w krwi Pacjenta, daje lekarzowi ilościową informację o efektywności terapii nerkozastępczej.

„Od wielu lat marzyliśmy o tym by spróbować wdrożyć wyniki badań podstawowych nad tak istotnym problemem jak zapewnienie bezpieczeństwa Pacjentów podczas rutynowego, a wciąż obarczonego wysokim ryzykiem powikłań, zabiegu hemodializy. Teraz jest to bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Liczymy na to że proponowane przez nas rozwiązania poprawią komfort leczenia i trwale wpiszą się do procedur medycznych.” – podkreślają naukowcy z Wydziału Chemii UW: dr hab. Łukasz Tymecki oraz mgr Michał Michalec.

Obaj wynalazcy i jednocześnie założyciele spółki MICROANALYSIS - nowej spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego – cieszą się, że ich projekt, który spotkał się z dużym zainteresowaniem i zyskał wsparcie Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii.

Dotychczasowy proces dializy pacjenta opiera się na sztywnych regułach opracowanych dawno temu. Nie uwzględnia wielu czynników (jak choćby zmiana wagi pacjenta), które powinny skutkować skorygowaniem czasu trwania zabiegu. Dzięki temu przełomowemu wynalazkowi można bezpiecznie optymalizować czas i warunki trwania dializy.

Urządzenie jest dodatkiem do istniejących maszyn do hemodializy (sztucznych nerek) i w pełni się z nimi integruje.

„Prowadzone rozmowy na temat komercjalizacji, pokazały nam ogromne zainteresowanie rynku medycznego tym wynalazkiem. Bardzo nas cieszy pozytywna reakcja zagranicznych partnerów biznesowych, którzy chętnie nawiążą współpracę z zespołem MICROANALYSIS. W grę wchodzi zarówno zakup tej nowatorskiej technologii, jak i gotowych urządzeń.” - mówi Judyta Sobczyk, broker innowacyjnych technologii Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Jest to kolejny przykład, gdy polscy naukowcy mogą śmiało konkurować z najlepszymi zespołami na świecie.