Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Komparatystyka kulturowa i literacka - prof. dr hab. K. Grzywka-Kolago

Kontakt w terminie: 5 dni
ilość

Opis

Zakres działalności eksperckie

Obszar działalności eksperckiej profesor Katarzyny Grzywki-Kolago obejmuje literaturę i kulturę niemieckiego obszaru językowego, szczególnie od schyłku XVIII wieku po współczesność, oraz komparatystykę kulturową i literacką, a w jej ramach zarówno korespondencję sztuk, zwłaszcza związki literatury z muzyką, jak też studia porównawcze nad analogicznymi fenomenami w obrębie literatury i/lub kultury polskiej i niemieckiego obszaru językowego, takimi jak np. polska i niemiecka bajka ludowa czy kultura salonowa. Do obszaru tego należą nadto badania nad życiem i działalnością bajkoznawczą braci Grimm i Oskara Kolberga oraz twórczością literacką Hannsa-Josefa Ortheila.

Monografie

  • Salon Warszawy i Berlina w XIX wieku. Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2001, ss. 393.
  • Od lasu po góry, od domu po grób... Polska i niemiecka bajka ludowa ze zbiorów Oskara Kolberga i braci Grimm. Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2005, ss. 504.
  • „… als wären diese Räume mir nahe, als wären es auch meine eigenen Räume”. Studien zum Werk von Hanns-Josef Ortheil. Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2009, 217 S.
  • „Była to bowiem czarodziejska muzyka…”. Muzyka w polskiej i niemieckiej bajce ludowej. Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012, ss. 230.
  • Verzauberte und unverzauberte Welten. Studien zum polnischen und deutschsprachigen Volksmärchen. [Warschauer Studien zur Germanistik und zur Angewandten Linguistik, Bd. 17]. Peter Lang Internationaler Verlag der Wissenschaften, Frankfurt am Main/Bern/Bruxelles/New York/Oxford/Warszawa/Wien 2014, 286 S.
  • W kręgu salonu, uniwersytetu i chłopskiej chaty. Studia z historii kultury polskiej i krajów niemieckiego obszaru językowego w XIX i XX wieku. Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2015, ss. 262.

Informacje dodatkowe

Słowa kluczowe literatura i kultura niemieckiego obszaru językowego; komparatystyka kulturowa i literacka; korespondencja sztuk, zwłaszcza związki literatury z muzyką; polska i niemiecka bajka ludowa; przestrzeń kulturowa i literacka; kultura salonowa; bracia Grimm; Osk
Dodatkowe języki komunikacji angielski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl