Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Główne kierunki badań prowadzonych w Instytucie Polityki Społecznej

  • rynek pracy i występujące na nim problemy,
  • migracje międzynarodowe i ich konsekwencje w różnych sferach życia,
  • zabezpieczenie społeczne (ubezpieczenia społeczne i majątkowe, pomoc społeczna, ochrona zdrowia, inne),
  • funkcjonowanie dialogu społecznego w przedsiębiorstwach,
  • zadania polityki społecznej wobec różnych kategorii społecznych (takich jak młodzież, rodzina, osoby niepełnosprawne, ludzie starzy, grupy wykluczone),
  • polityka społeczna wobec problemów i kwestii społecznych (bezrobocie, ubóstwo, marginalizacja społeczna itp.),
  • organizacje pozarządowe, ich rozwój i rola w społeczeństwie obywatelskim, w rozwiązywaniu problemów i kwestii społecznych,
  • lokalna polityka społeczna, której znaczenie wzrasta wraz z charakterystyczną dla społeczeństw demokratycznych decentralizacją procesów decyzyjnych,
  • nowe sposoby przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, m.in. przez rozwijanie gospodarki społecznej,
  • polityka społeczna w integrującej się Europie, międzynarodowe badania porównawcze w zakresie polityki społecznej, wykorzystanie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Instytut Polityki Społecznej

Ekonomia społeczna - dr M. Ołdak

Ekonomia społeczna - dr M. Ołdak
Ekonomia społeczna - dr M. Ołdak

pomoc i integracja społeczna, ekonomia społeczna, usługi społeczne, polityka senioralna, trzeci sektor

szt.

Integracja europejska - dr P. W. Zawadzki

Integracja europejska - dr P. W. Zawadzki
Integracja europejska - dr P. W. Zawadzki

integracja europejska, rynek pracy, edukacja, kształcenie zawodowe, kształcenie ustawiczne, polityka społeczna

szt.

Metodologia, instytucjonalizm - dr B. Pieliński

Metodologia, instytucjonalizm - dr B. Pieliński
Metodologia, instytucjonalizm - dr B. Pieliński

metodologia, instytucjonalizm, gramatyka instytucji, trzeci sektor

szt.

Polityka migracyjna - dr Ł. Łotocki

Polityka migracyjna - dr Ł. Łotocki
Polityka migracyjna - dr Ł. Łotocki

polityka migracyjna, polityka rynku pracy, badania społeczne, PR i komunikacja w instytucjach publicznych, marketing społeczny, rewitalizacja (w wymiarze społecznym), gminny program rewitalizacji, analiza dyskursu

szt.

Polityka rodzinna - dr A. Kurowska

Polityka rodzinna - dr A. Kurowska
Polityka rodzinna - dr A. Kurowska

polityka rodzinna, urlopy rodzicielskie, opieka nad małym dzieckiem, elastyczne formy zatrudnienia; reformy polityki rodzinnej; godzenie życia zawodowego z rodzinnym; perspektywa gender w polityce społecznej; polityka publiczna a zatrudnienie kobiet i dzietność; capability approach; wskaźniki społeczne

szt.

Ubezpieczenia społeczne - dr B. Samoraj-Charitonow

Ubezpieczenia społeczne - dr B. Samoraj-Charitonow
Ubezpieczenia społeczne - dr B. Samoraj-Charitonow

ubezpieczenia społeczne, zabezpieczenie społeczne, migracje międzynarodowe, cudzoziemcy

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl