Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Laboratorium Obliczeń Wielkoskalowych

Kontakt w terminie: 5 dni

Opis

Zespół badawczo-rozwojowy specjalizujący się w obliczeniach wielkoskalowych. Nasze obowiązki obejmują prace badawcze, rozwój i optymalizację oprogramowania na systemy High Performance Computing (HPC) oraz wsparcie użytkowników ICM w wykorzystaniu infrastruktury obliczeniowej ICM.

Głównymi obszarami zainteresowania zespołu jest optymalizacja oraz rozwój oprogramowania na systemy masywnie równoległe i akcelerowane. Nasze kompetencje obejmują bardzo szeroki zakres nauk obliczeniowych, m.in. obliczenia numeryczne, modelowanie atmosfery, bioinformatykę, astrofizykę, kosmologię jak również fizykę i chemię obliczeniową. Zespół przez ponad 20 lat swojej działalności nabrał sporego doświadczenia w pracy z wielkoskalowymi systemami obliczeniowymi takimi jak: systemy wektorowe (Cray X1e), klastry x86_64, systemy masywnie równoległe (IBM Blue Gene, Cray XC40), jak również systemy hybrydowe oparte na akceleratorach (IBM Cell, GP-GPU, Intel Xeon Phi).

Zespół jest również odpowiedzialny za wsparcie użytkowników systemów HPC, przydzielanie i zarządzanie grantami na obliczenia wielkoskalowe, monitorowanie zużycia zasobów obliczeniowych oraz prowadzenie ogólnokrajowych licencji oprogramowania naukowego. W ramach misji ICM jako krajowego Centrum KDM wspieramy grupę ponad 1000 naukowców wykorzystujących naszą infrastrukturę obliczeniową do realizacji własnych badań. W przeszłości byliśmy również zaangażowani we wsparcie i optymalizację oprogramowania dla europejskich naukowców na największych systemach HPC w Europie.

Główne atuty Laboratorium Obliczeń Wielkoskalowych

 • Wieloletnie doświadczenie w optymalizacji i rozwoju oprogramowania na systemy HPC.
 • Infrastruktura obliczeniowa – platformy HPC (superkomputerów).
 • Wieloletnie doświadczenie w świadczeniu wsparcia użytkownikom systemów obliczeniowych.
 • Szkolenia i kursy z zakresu programowania równoległego i prowadzenia obliczeń w środowiskach HPC.
 • Znaczący dorobek wdrożonych projektów B+R.

Główne obszary kompetencji Laboratorium Obliczeń Wielkoskalowych

 • Nauki obliczeniowe
 • Programowanie równoległe
 • Prowadzenie obliczeń na systemach HPC
 • Realizacja dużych projektów obliczeniowych
 • Przetwarzanie dużych zbiorów danych
 • Wsparcie użytkowników systemów obliczeniowych
 • Obliczenia na architekturach masywnie równoległych
 • Obliczenia na architekturach akcelerowanych
 • Obliczenia na architekturach wektorowych
 • Rozwój aplikacji równoległych na systemach HPC
 • Optymalizacja aplikacji równoległych na systemach HPC
 • Debugowanie aplikacji równoległych na systemach HPC
 • Benchmarkowanie aplikacji na systemach HPC
 • Ekspertyza w zakresie projektowania rozwiązań HPC

Strategiczne cele i obszary Laboratorium Obliczeń Wielkoskalowych

 • Rozwijanie i optymalizacja oprogramowania na systemy HPC dla klientów naukowych i biznesowych.
 • Udostępnianie mocy obliczeniowych dla klientów naukowych i biznesowych.
 • Realizacja i wsparcie projektów obliczeniowych, w których krytyczne jest dostarczenie rozwiązania na czas.
 • Zastosowania dziedzinowe obliczeń wielkoskalowych, obejmujące m.in. obliczenia numeryczne, modelowanie atmosfery, bioinformatykę, astrofizykę, kosmologię jak również fizykę i chemię obliczeniową.
 • Współpraca w realizacji projektów B+R z instytucjami przemysłowymi, biznesowymi, naukowymi.
 • Metody przetwarzania dużych zbiorów danych na systemach obliczeniowych HPC.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl