Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Laboratorium Modelowania Środowiska Naturalnego (Meteo)

Kontakt w terminie: 5 dni

Opis

Podstawowym celem Sekcji Modelowania Środowiska Naturalnego jest wyznaczanie numerycznych prognoz pogody. Do tego celu wykorzystywanych jest kilka modeli numerycznych operacyjnie działających na maszynach ICM UW:

  • Prognozy dla obszaru Polski generowane przy pomocy modelu UM UKMO (United Kingdom Met Office Unified Model, http://www.metoffice.gov.uk/research/modelling-systems/unified-model) o długości do 78h i rozdzielczości przestrzennej:

- 4 km; Prognozy są uruchamiane 4 razy na dobę o 00:00, 06:00, 12:00 i 18:00 UTC i dostępne do pięciu godzin po starcie.

- 1.5 km; Prognozy dostępne raz na dobę przed 09:00 UTC (pierwsza doba prognozy dostępna przed 06:00 UTC). Zasięg prognoz wyznaczanych za pomocą UM to obszar Polski i większość powierzchni krajów sąsiednich.

  • Prognozy dla obszaru Polski generowane przy pomocy modelu WRF (Weather Research and Forecasting Model) o długości do 120h i rozdzielczości przestrzennej 3.4 km. Prognozy są dostępne 4 razy na dobę średnio o 2:00, 10:00, 14:00 i 22:00 UTC. Zasięg prognoz wyznaczanych za pomocą WRF to obszar Polski i większość powierzchni krajów sąsiednich
  • Prognozy dla obszaru Polski generowane przy pomocy modelu COAMPS (Coupled Ocean/Atmosphere Mesoscale Prediction System) o długości do 108h i rozdzielczości przestrzennej 13 km. Prognozy są obecnie dostępne 2 razy na dobę średnio do 6:00 i 18:00 UTC. Istnieje możliwość uruchamiania modelu częściej (4 razy na dobę). Zasięg prognoz wyznaczanych za pomocą COAMPS to obszar Polski i większość powierzchni krajów sąsiednich. Na bieżąco uruchamiane są także dodatkowe obliczenia dla siatki pokrywającej obszar całej Europy i północnej Afryki oraz siatka dedykowana dla obszaru Morza Śródziemnego.
  • W razie potrzeby uzupełnienia powyższych prognoz danymi długoterminowymi istnieje możliwość wykorzystania prognoz z modelu globalnego GFS (Global Forecast System) pozyskiwanego z NCEP (National Centers for Environmental Prediction). Prognozy z założenia wykorzystywane jako dane wejściowe dla innych modeli, ale z uwagi na rozdzielczość przestrzenną 0.25° oraz długość prognozy 10 dni pozwalają na bezpośrednie ich wykorzystanie dla niektórych zastosowań. Dla pierwszych 120h prognozy rozdzielczość czasowa prognoz wynosi 1h, dla kolejnych 120h – 3h. Istnieje możliwość wykorzystania prognoz dłuższych o rozdzielczości czasowej 12h.

ICM UW może dopasować się do wymagań odnośnie formatu przekazywanych prognoz (oprócz danych w postaci binarnej i tekstowej formaty samoopisywalne jak NetCDF, HDF5 i GRIB) oraz dostarczać prognozy w postaci graficznej (animacje, mapy). Wszystkie modele pozwalają na uzyskanie podstawowych parametrów na różnych poziomach ciśnieniowych i dodatkowo kilkudziesięciu innych specjalistycznych parametrów. Przy pomocy modelu UM generowane są także parametry dedykowane dla potrzeb osłony meteorologicznej lotnictwa.

ICM UW posiada unikatową bazę scenariuszy zmian klimatu dla Polski opracowaną na zlecenie Ministra Środowiska stanowiącą podstawę najróżniejszych opracowań adaptacyjnych w Polsce. Obliczenia oparte zostały o regionalne symulacje klimatu przeprowadzone w ramach projektu ENSEMBLES dla scenariusza emisji gazów cieplarnianych SRES A1B. Wszystkie parametry klimatyczne mają rozdzielczość przestrzenną ok. 25×25 km, czasową miesięczną lub sezonową. Baza jest aktualizowana przy użyciu modeli najnowszej generacji. ICM UW prowadzi jedyny w Polsce serwis pozwalający na samodzielne określenie parametrów i indeksów klimatycznych dla wybranych scenariuszy klimatycznych. Istnieje możliwość wykonania specjalistycznych analiz dla wymaganych lokalizacji/obszarów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl