Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Laboratorium Analizy Wizualnej (VisLab)

Kontakt w terminie: 5 dni

Opis

Zespół badawczo-rozwojowy specjalizujący się w wizualizacji i analizie obrazowej, którego zakres działań obejmuje prace badawcze, rozwój oprogramowania, jak również infrastrukturę i zastosowania. Głównymi obszarami zainteresowania zespołu są wizualizacja naukowa oraz analiza obrazów medycznych. Mając ponad 20-letnie doświadczenie, grupa wizualizacyjna może zaoferować ekspertyzę w szerokich obszarach wizualizacji naukowej, wizualizacji informacji i danych oraz wizualnej analizie i eksploracji danych.

Badania i projekty realizowane w ramach zespołu obejmują podstawowe i stosowane badania w każdej warstwie procesów wizualizacyjnych, zaczynając od gromadzenia danych i ich formatów, poprzez przetwarzanie danych, ekstrakcję i redukcję, mapowanie, aż po rendering i prezentację, włączając w to metodologię, algorytmy i zastosowania. Wizualizacyjne procedury, dystrybucja pracy oraz przetwarzanie zdalne, jak również wizualizacja wielkoskalowa oraz wizualizacji dużych zbiorów danych pozostają w głównym kręgu naszych zainteresowań. Nasze doświadczenie oraz badania nakierowane są również na interakcję człowiek-komputer, zarówno w warstwie sprzętowej (np. manipulatory haptyczne, sterowanie bezdotykowe), jak i projektowania wielowymiarowych interfejsów użytkownika.

W warstwie aplikacyjnej wdrożyliśmy wiele interdyscyplinarnych współpracy, w tym w zakresie analizy danych i wizualizacji w takich obszarach jak informacja geoprzestrzenna, numeryczne prognozy pogody, klimat, operacje linii lotniczych, medycyna, nauki biologiczne, obliczeniowa dynamika płynów, dynamika molekularna czy kosmologia. Wspomaganie komputerowe w medycynie, w szczególności w radiologii, jest jednym z najistotniejszych, strategicznych obszarów, z zastosowaniami od obrazowania medycznego i analizę obrazów, przez modelowanie 3D, po symulacje. Rozwój naszych własnych narzędzi i oprogramowania do wizualizacji i przetwarzania danych obejmuje biblioteki programistyczne, aplikacje i usługi.

Główne atuty VisLab

 • VisNow – platforma wizualizacyjna do wizualnej analizy danych i przetwarzania danych w wizualizacji naukowej i analityce. Oprogramowanie zaprojektowane i rozwinięte od podstaw w ICM UW jako generyczny, modularny framework w paradygmacie przepływu danych. Stworzone w języku Java i dostępne na licencji otwartej (http://visnow.icm.edu.pl).
 • Infrastruktura wizualizacyjna – platformy HPC (superkomputerów), systemy wizualizacji zdalnej, graficzne stacje robocze, laboratorium wizualizacji wielkoskalowej (ściana wideo LCD), urządzenia sterujące haptyczne, dotykowe i bezdotykowe.
 • Znaczący dorobek wdrożonych projektów B+R.

Główne obszary kompetencji VisLab

 • Wizualizacja
 • Wizualna analiza danych
 • Modelowanie wizualne
 • Wizualizacja wielkoskalowa oraz dużych zbiorów danych
 • Wizualizacja informacji i danych
 • Oprogramowanie wizualizacyjne
 • Infrastruktura wizualizacyjna
 • Analiza obrazowa
 • Przetwarzanie obrazów
 • Rozumienie obrazów
 • Widzenie maszynowe
 • Wielowymiarowe interfejsy człowiek komputer
 • Obrazowanie medyczne
 • Wspomaganie komputerowe w radiologii (CAR)
 • Wspomaganie komputerowe w chirurgii (CAS)
 • Wspomaganie komputerowe w diagnostyce (CAD)

Strategiczne cele i obszary VisLab

 • Popularyzacja VisNow jako platformy wizualizacyjnej, rozwoju dedykowanych narzędzi wizualizacyjnych i szybkiego prototypowania oraz stworzenie otwartego środowiska użytkowników.
 • Zastosowania dziedzinowe wizualizacji i analizy obrazowej, obejmujące fizykę, inżynierię, chemię, nauki biologiczne i medycynę.
 • Współpraca w realizacji projektów B+R z instytucjami przemysłowymi, biznesowymi, naukowymi i klinicznymi.
 • Wizualizacja wielkoskalowa w zastosowaniach HPC i analityce big data.
 • Zbudowanie spójnych i komplementarnych kompetencji w obszarach wizualizacji naukowej, wizualizacji informacji oraz interaktywnej analityki wizualnej.
 • Wspomaganie komputerowe w medycynie, radiologii, obrazowanie medyczne i modelowanie w medycynie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl