Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Nowy spin-off z UW: szkodliwy chrom można wyeliminować bez szkody dla efektów wizualnych

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała spółka spin-off o nazwie Inelco, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych powłok ochronnych ze stopów metali. Jednym z jej rozwiązań jest technologia dająca możliwość wyeliminowania z produkcji szkodliwego chromu.

Spółka pracuje też nad materiałami – stopami i kompozytami, które docelowo mają być stosowane m.in. w ogniwach paliwowych.

Odkryta na UW substancja jest 5000-krotnie skuteczniejsza od najmocniejszych leków przeciwbólowych

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek działający 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych. Mógłby być on stosowany w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym, w ostrych stanach urazowych czy w leczeniu paliatywnym, czyli w sytuacjach, gdy zawodzą już najsilniejsze leki z rodziny opioidów.

Klub Innowacji | Innowacje w sektorze rolno-spożywczym

Tematem przewodnim spotkania Klubu Innowacji UW, które odbędzie się w dniu 30.05.2019 r., będą innowacje w sektorze rolno-spożywczym.

Jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne i innowacje w obszarze żywności? Jakimi rozwiązaniami dysponują firmy dostarczające produkty i usługi dla sektora rolno-spożywczego? W jaki sposób EIT Food łączy przemysł z nauką i badaniami? Wyjaśnienie tych i innych zagadnień znajdziesz podczas spotkania Klubu Innowacji UW.

Wynalazek z UW i WUM pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

Uniwersytet Warszawski wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozwija nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywanie białka w moczu, a także na wcześniejsze prognozowanie jego wystąpienia. Pozwoli to znacznie zredukować ilości sterydów przyjmowanych w leczeniu zespołu nerczycowego. Wynalazek współautorstwa dr. hab. prof. UW Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW oraz dr Elżbiety Kuźmy-Mroczkowskiej i dr hab. n. med. Małgorzaty Pańczyk-Tomaszewskiej z WUM niebawem wejdzie na rynek pod szyldem nowej uniwersyteckiej spółki spin off – Nephrolab Plus.

Na UW powstaje urządzenie do wykrywania nowotworów na podstawie analizy wydychanego powietrza

Rak płuc i piersi to najczęściej występujące nowotwory odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Dla skutecznej terapii najważniejsze jest wczesne wykrywanie tych chorób.

A gdyby tak w ciągu kilku minut z pomocą łatwego w użyciu aparatu można było sprawdzić, czy u pacjenta występuje stan chorobowy i podjąć decyzję o koniecznej dalszej diagnostyce?

Właśnie takie urządzenie konstruowane jest w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy Polacy zaoszczędzą ponad 53 miliardy złotych? - ambitny projekt Warsaw Genomics

27 marca odbyła się inauguracja raportu pt. „Recepta w genach. Korzyści gospodarcze z przesiewowych badań genetycznych jako elementu profilaktyki nowotworowej”. Jest to wspólna publikacja spółki spin-off UW Warsaw Genomics i firmy doradczej Deloitte.

Celem raportu jest upowszechnianie wiedzy na temat społecznych i ekonomicznych aspektów badań oraz ich znaczenia w skali całej populacji.

Opracowany na UW system ma wspierać sportowców w efektywnych treningach

Nowy system na podstawie bieżącej analizy parametrów biologicznych i biochemicznych pozwoli dostosowywać poziom aktywności fizycznej i treningu do aktualnych możliwości organizmu.

Rozwiązanie ma automatycznie modyfikować planowane obciążenia treningowe, dzięki czemu zawodnik utrzyma się w granicach optymalnego dla niego poziomu intensywności treningu, a jego praca przyniesie najlepsze możliwe efekty.

Fundacja PACTT - nowa jakość we współpracy nauki z biznesem
Fundacja PACTT - nowa jakość we współpracy nauki z biznesem

Z końcem stycznia 2019 r. rozpoczęła działalność Fundacja PACTT powołana w celu wsparcia „Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii” w skład, którego wchodzi m.in. Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW jest jednym z członków Porozumienia.

 

 

 

Fundacja i jej cele

Fundacja PACTT będzie działać na rzecz integracji środowiska zajmującego się transferem wiedzy i technologii, wymiany doświadczeń, wiedzy oraz dzieleniem się dobrymi praktykami. Ma ona również na celu rozwój kompetencji zawodowych pracowników polskich centrów transferu technologii.

Ważnym elementem aktywności fundacji ma być jak najszersza współpraca w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych jak i zacieśniania więzów pomiędzy środowiskiem akademickim i naukowym, a otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Współpracuj z najlepszymi uczelniami

Fundacja PACTT wspiera również dialog biznesu ze światem nauki za pośrednictwem brokerów, którzy jako dedykowani opiekunowie firm zbierają dane o dostępnych patentach i dokonanych odkryciach. Na podstawie preferencji i oczekiwań przedsiębiorstw brokerzy przygotowują zbiorcze prezentacje, w których uczestniczą zespoły naukowe wyselekcjonowane z 56 polskich uczelni i jednostek naukowych i komitety inwestycyjne z przedsiębiorstw.

Dowiedz się więcej o usłudze PACTT dla Biznesu - One-Stop Shop

56 Centrów Transferu Technologii

Aktualnie do Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii należy 56 jednostek reprezentujących najlepsze polskie uczelnie. W poczet członków wchodzą przedstawiciele uniwersytetów, uczelni: technicznych, medycznych, ekonomicznych i rolniczych. Ponadto PACTT otwiera się również na komórki zajmujące się transferem technologii zarówno w Polskiej Akademii Nauk jak i instytutów naukowo-badawczych.

Do PACTT należą przedstawiciele z takich uczelni jak:

(kolejność wg. Ranking 2018 - PERSPEKTYWY)

 • Uniwersytet Warszawski (1 - pozycja w rankingu)
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (1)
 • Politechnika Warszawska (3)
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (4)
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (5)
 • Politechnika Wrocławska (6)
 • Gdański Uniwersytet Medyczny (7)
 • Uniwersytet Wrocławski (8)
 • Politechnika Gdańska (9)
 • Politechnika Śląska (9)
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (11)
 • Politechnika Łódzka (12)
 • ... zobacz wszystkie jednostki

 

Skontaktuj się i porozmawiaj o PACTT z naszym przedstawicielem

 

PACTT

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl