Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Nowy spin-off z UW: szkodliwy chrom można wyeliminować bez szkody dla efektów wizualnych

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała spółka spin-off o nazwie Inelco, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych powłok ochronnych ze stopów metali. Jednym z jej rozwiązań jest technologia dająca możliwość wyeliminowania z produkcji szkodliwego chromu.

Spółka pracuje też nad materiałami – stopami i kompozytami, które docelowo mają być stosowane m.in. w ogniwach paliwowych.

Odkryta na UW substancja jest 5000-krotnie skuteczniejsza od najmocniejszych leków przeciwbólowych

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek działający 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych. Mógłby być on stosowany w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym, w ostrych stanach urazowych czy w leczeniu paliatywnym, czyli w sytuacjach, gdy zawodzą już najsilniejsze leki z rodziny opioidów.

Klub Innowacji | Innowacje w sektorze rolno-spożywczym

Tematem przewodnim spotkania Klubu Innowacji UW, które odbędzie się w dniu 30.05.2019 r., będą innowacje w sektorze rolno-spożywczym.

Jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne i innowacje w obszarze żywności? Jakimi rozwiązaniami dysponują firmy dostarczające produkty i usługi dla sektora rolno-spożywczego? W jaki sposób EIT Food łączy przemysł z nauką i badaniami? Wyjaśnienie tych i innych zagadnień znajdziesz podczas spotkania Klubu Innowacji UW.

Fundacja PACTT - nowa jakość we współpracy nauki z biznesem
Fundacja PACTT - nowa jakość we współpracy nauki z biznesem

Z końcem stycznia 2019 r. rozpoczęła działalność Fundacja PACTT powołana w celu wsparcia „Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii” w skład, którego wchodzi m.in. Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW jest jednym z członków Porozumienia.

 

 

 

Fundacja i jej cele

Fundacja PACTT będzie działać na rzecz integracji środowiska zajmującego się transferem wiedzy i technologii, wymiany doświadczeń, wiedzy oraz dzieleniem się dobrymi praktykami. Ma ona również na celu rozwój kompetencji zawodowych pracowników polskich centrów transferu technologii.

Ważnym elementem aktywności fundacji ma być jak najszersza współpraca w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych jak i zacieśniania więzów pomiędzy środowiskiem akademickim i naukowym, a otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Współpracuj z najlepszymi uczelniami

Fundacja PACTT wspiera również dialog biznesu ze światem nauki za pośrednictwem brokerów, którzy jako dedykowani opiekunowie firm zbierają dane o dostępnych patentach i dokonanych odkryciach. Na podstawie preferencji i oczekiwań przedsiębiorstw brokerzy przygotowują zbiorcze prezentacje, w których uczestniczą zespoły naukowe wyselekcjonowane z 56 polskich uczelni i jednostek naukowych i komitety inwestycyjne z przedsiębiorstw.

Dowiedz się więcej o usłudze PACTT dla Biznesu - One-Stop Shop

56 Centrów Transferu Technologii

Aktualnie do Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii należy 56 jednostek reprezentujących najlepsze polskie uczelnie. W poczet członków wchodzą przedstawiciele uniwersytetów, uczelni: technicznych, medycznych, ekonomicznych i rolniczych. Ponadto PACTT otwiera się również na komórki zajmujące się transferem technologii zarówno w Polskiej Akademii Nauk jak i instytutów naukowo-badawczych.

Do PACTT należą przedstawiciele z takich uczelni jak:

(kolejność wg. Ranking 2018 - PERSPEKTYWY)

 • Uniwersytet Warszawski (1 - pozycja w rankingu)
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (1)
 • Politechnika Warszawska (3)
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (4)
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (5)
 • Politechnika Wrocławska (6)
 • Gdański Uniwersytet Medyczny (7)
 • Uniwersytet Wrocławski (8)
 • Politechnika Gdańska (9)
 • Politechnika Śląska (9)
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (11)
 • Politechnika Łódzka (12)
 • ... zobacz wszystkie jednostki

 

Skontaktuj się i porozmawiaj o PACTT z naszym przedstawicielem

 

PACTT

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl