Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Film, kultura wizualna - dr M. Brzezińska-Pająk

Kontakt w terminie: 5 dni
ilość

Opis

Zainteresowania i badania naukowe

Zakres zainteresowań i badań naukowych dr Marty Brzezińskiej-Pająk obejmuje problematykę filmoznawczą, szczególnie w zakresie współczesnego kina niemieckiego i kina z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym refleksję dotyczącą problematyki przeszłości w obrazie filmowym (nostalgia, kultura materialna, kino wobec NRD i PRL), a także kwestie związane z tzw. studiami nad nadzorem i inwigilacją (problematyka technik nadzoru, medialnego wizerunku inwigilacji).

Publikacje

Wybrane publikacje:

 • Youth, Communism and the Cinema – ways of depicting the past in selected German, Polish and Czech films, „Palimpsest” Czasopismo socjologiczne, tom 5/2013
 • Das Wendejahr 1989 im Deutschen Film, „Inter Finitimos. Jahrbuch zur deutsch-polnischen Beziehungsgeschichte“, 11/ 2013-2014 Wrocław
 • Wobec kanonu. Współczesny film niemiecki wobec tradycji Nowego Kina Niemieckiego, „Kwartalnik Filmowy“ nr 89-90/2015
 • Aporie tożsamości i pamięci. "Pamiętaj. Niewolnicy pamięci", "Jaffa. Mechaniczność pomarańczy", "Route 181. Podróż po Izraelu i Palestynie", "Z miłości do narodu" Eyala Sivana, w: Współczesne kino izraelskie, red. Joanna Preizner, Wydawnictwo Austeria, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Kraków Budapeszt 2015
 • Wyobrażenie o sferze życia prywatnego w Niemieckiej Republice Demokratycznej w filmie niemieckim po 1990 roku na przykładzie filmów "Słoneczna Aleja" i "Good Bye Lenin!", w: Przestrzeń w kulturze współczesnej. Literatura. Teatr. Film, red. Daria Mazur, Beata Morzyńska-Mrozek, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2016
 • Bracia krwi – polscy aktorzy w filmach indiańskich wytwórni DEFA, w: Kino polskie jako kino transnarodowe, red. Sebastian Jagielski, Magdalena Podsiadło, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, Kraków 2017

Monografie

 • Spektakl-granica-ekran. Mur berliński w filmie niemieckim, Oficyna Wydawnicza Atut, Wrocław 2014

Informacje dodatkowe

 • kulturoznawczyni,
 • filmoznawczyni,
 • stypendystka Centrum Badań nad Historią Najnowszą w Poczdamie,
 • sekretarz Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami,
 • recenzentka współpracująca z Pol-Int Studia-o-Polsce,
 • Interdyscyplinarnie - platformą internetową prowadzoną przez Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach.

Informacje dodatkowe

Słowa kluczowe film, film niemiecki, kultura wizualna, problematyka transformacji i komunizmu w kinie krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zagadnienia związane z przeszłością w obrazie filmowym, problematyka NRD, techniki inwigilacji w kulturze współczesnej, bezpieczeństw
Dodatkowe języki komunikacji angielski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl