Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Nowy spin-off z UW: szkodliwy chrom można wyeliminować bez szkody dla efektów wizualnych

Na Uniwersytecie Warszawskim powstała spółka spin-off o nazwie Inelco, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych powłok ochronnych ze stopów metali. Jednym z jej rozwiązań jest technologia dająca możliwość wyeliminowania z produkcji szkodliwego chromu.

Spółka pracuje też nad materiałami – stopami i kompozytami, które docelowo mają być stosowane m.in. w ogniwach paliwowych.

Odkryta na UW substancja jest 5000-krotnie skuteczniejsza od najmocniejszych leków przeciwbólowych

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek działający 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych. Mógłby być on stosowany w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym, w ostrych stanach urazowych czy w leczeniu paliatywnym, czyli w sytuacjach, gdy zawodzą już najsilniejsze leki z rodziny opioidów.

Klub Innowacji | Innowacje w sektorze rolno-spożywczym

Tematem przewodnim spotkania Klubu Innowacji UW, które odbędzie się w dniu 30.05.2019 r., będą innowacje w sektorze rolno-spożywczym.

Jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne i innowacje w obszarze żywności? Jakimi rozwiązaniami dysponują firmy dostarczające produkty i usługi dla sektora rolno-spożywczego? W jaki sposób EIT Food łączy przemysł z nauką i badaniami? Wyjaśnienie tych i innych zagadnień znajdziesz podczas spotkania Klubu Innowacji UW.

Wynalazek z UW i WUM pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

Uniwersytet Warszawski wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozwija nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywanie białka w moczu, a także na wcześniejsze prognozowanie jego wystąpienia. Pozwoli to znacznie zredukować ilości sterydów przyjmowanych w leczeniu zespołu nerczycowego. Wynalazek współautorstwa dr. hab. prof. UW Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW oraz dr Elżbiety Kuźmy-Mroczkowskiej i dr hab. n. med. Małgorzaty Pańczyk-Tomaszewskiej z WUM niebawem wejdzie na rynek pod szyldem nowej uniwersyteckiej spółki spin off – Nephrolab Plus.

Na UW powstaje urządzenie do wykrywania nowotworów na podstawie analizy wydychanego powietrza

Rak płuc i piersi to najczęściej występujące nowotwory odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Dla skutecznej terapii najważniejsze jest wczesne wykrywanie tych chorób.

A gdyby tak w ciągu kilku minut z pomocą łatwego w użyciu aparatu można było sprawdzić, czy u pacjenta występuje stan chorobowy i podjąć decyzję o koniecznej dalszej diagnostyce?

Właśnie takie urządzenie konstruowane jest w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy Polacy zaoszczędzą ponad 53 miliardy złotych? - ambitny projekt Warsaw Genomics

27 marca odbyła się inauguracja raportu pt. „Recepta w genach. Korzyści gospodarcze z przesiewowych badań genetycznych jako elementu profilaktyki nowotworowej”. Jest to wspólna publikacja spółki spin-off UW Warsaw Genomics i firmy doradczej Deloitte.

Celem raportu jest upowszechnianie wiedzy na temat społecznych i ekonomicznych aspektów badań oraz ich znaczenia w skali całej populacji.

Opracowany na UW system ma wspierać sportowców w efektywnych treningach

Nowy system na podstawie bieżącej analizy parametrów biologicznych i biochemicznych pozwoli dostosowywać poziom aktywności fizycznej i treningu do aktualnych możliwości organizmu.

Rozwiązanie ma automatycznie modyfikować planowane obciążenia treningowe, dzięki czemu zawodnik utrzyma się w granicach optymalnego dla niego poziomu intensywności treningu, a jego praca przyniesie najlepsze możliwe efekty.

Czy Polacy zaoszczędzą ponad 53 miliardy złotych? - ambitny projekt Warsaw Genomics
Czy Polacy zaoszczędzą ponad 53 miliardy złotych? - ambitny projekt Warsaw Genomics

27 marca odbyła się inauguracja raportu pt. „Recepta w genach. Korzyści gospodarcze z przesiewowych badań genetycznych jako elementu profilaktyki nowotworowej”. Jest to wspólna publikacja spółki spin-off UW Warsaw Genomics i firmy doradczej Deloitte.

Celem raportu jest upowszechnianie wiedzy na temat społecznych i ekonomicznych aspektów badań oraz ich znaczenia w skali całej populacji.

 

 

 

Nowotwór jedną z najczęstszych chorób

Statystycznie co najmniej jedna na trzy osoby zachoruje na raka w ciągu swojego życia. Niektóre osoby są jednak szczególnie narażone na wystąpienie tej choroby. Odpowiada za to, charakterystyczna dla danego pacjenta, mutacja genetyczna. Mając wiedzę na temat tych uwarunkowań, osoby zagrożone mogą podjąć działania profilaktyczne lub prowadzące do wczesnego rozpoznania choroby.

Odpowiadająca za część medyczną raportu, spółka spin-off Warsaw Genomics, od dwóch lat realizuje ogólnopolski program Badamy Geny. Zakłada on w długofalowej perspektywie przebadanie wszystkich Polaków. Celem spółki jest popularyzacja wiedzy na temat badań i profilaktyki nowotworowej, a jednym z kroków w tym kierunku jest opracowany we współpracy z firmą Deloitte raport. Odpowiada on m.in. na pytania dotyczące tego, w jakim stopniu czynniki genetyczne decydują o zachorowalności na raka oraz jakie są korzyści długoterminowe badań przesiewowych dla pacjentów i gospodarki.

Korzyści społeczne i ekonomiczne

Z danych raportu wynika, że wcześniejsze wykrycie nowotworu to większa szansa na wyleczenie i komfort życia pacjenta, jak również mniejsze obciążenia systemu zdrowia. Powszechna prewencja nowotworowa w latach 2016-2035 pozwoliłaby uniknąć straty PKB rzędu 90,4 mld zł przy wydatkach rzędu 36,7 mld zł.

Oszczędności byłyby możliwe m.in. dzięki nowatorskiej metodzie zastosowanej przez Warsaw Genomics, która pozwala na przebadanie w każdej serii jednocześnie 600 osób. Obniża to dziesięciokrotnie koszty badania w stosunku do średniej europejskiej i znacznie przyspiesza cały proces. Przede wszystkim jednak wprowadzenie powszechnych badań przesiewowych przyczyniłoby się do zahamowania rozwoju choroby w przypadku tysięcy Polaków.  W przełożeniu na dane liczbowe metoda Warsaw Genomics pozwala na uniknięcie zachorowania lub wczesną terapię około 2,4 tys. zachorowań na raka piersi i 650 zachorowań na raka jajnika na 1 mln osób.

Unikatowe badania

Polska ma szansę stać się pionierem powszechnych badań genetycznych, ponieważ do tej pory nigdzie na świecie nie wprowadzono jeszcze tego rozwiązania  w skali całej populacji. – Diagnostyka genetyczna umożliwia wczesną i ściśle ukierunkowaną prewencję nowotworów, dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Przedstawiony dziś raport pokazał, że powszechne badania genetyczne mogą przynieść istotne oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki badaniom możemy uratować zdrowie i życie ludzkie – podkreśla dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele Warsaw Genomics: prof. Krystian Jażdżewski i dr hab. med. Anna Wójcicka, ekspert Deloitte Julia Patorska, prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM, dr hab. med. Paweł Nauman z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz Orina Krajewska, Prezes Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”.

Program Badamy Geny został stworzony przez Warsaw Genomics we współpracy z UW i WUM. Realizowany jest od 2017 roku. W tym czasie przebadano blisko 20 tys. osób.

Treść raportu będzie dostępna wkrótce na stronie Deloitte. Więcej informacji na temat działalności spółki spin – off UW: warsawgenomics.pl oraz badamygeny.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl