AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski wspólnie będą wypracowywać nowe metody leczenia nowotworów i innych chorób

AstraZeneca Pharma Poland i Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW podpisały umowę o współpracy. Studenci i naukowcy UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów posiadających unikatową praktykę biznesową i wiedzę o sektorze innowacji farmaceutycznych. Natomiast będąca w światowej czołówce najbardziej innowacyjnych firma biofarmaceutyczna, jaką jest AstraZeneca, zyska możliwość rozwijania wybranych pomysłów naukowców UW i przekuwania ich w praktyczne sposoby leczenia dla pacjentów na całym świecie.

Podążanie za nauką i przesuwanie jej granic, by odkrywać nowe terapie dla pacjentów, to filary strategii AstraZeneca. Polski oddział firmy, nazywany Warsaw Site, zatrudnia ponad 1800 osób, z których ponad połowa zajmuje się projektami z zakresu badań i rozwoju. Obok miast takich jak Cambridge czy Goteborg to właśnie w Warszawie mieści się jedno z trzech Globalnych Centrów Operacyjnych Badań Klinicznych AstraZeneca.

Zawiązanie długofalowej współpracy z czołową firmą z sektora biofarmaceutycznego pozwoli obu stronom projektować konkretne inicjatywy dla rozwoju nowych technologii, a także szybciej i skuteczniej wdrażać innowacyjne rozwiązania.

„Dzięki tej umowie studenci i pracownicy naukowi UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów posiadających unikatową praktykę biznesową i wiedzę, zarówno o zasadach działania rynku farmaceutycznego, jak i o procesach, którymi rządzi się ta branża. Jest to szczególnie ważne dla naukowców z takich dziedzin jak chemia, biologia, fizyka czy informatyka, zainteresowanych komercjalizacją swoich odkryć lub zewnętrznym finansowaniem dalszych badań. Bezpośredni kontakt z doświadczonymi ekspertami pomoże przyspieszyć transfer technologii lub lepiej ukierunkować prace naukowe” – powiedział Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

„Chcemy wykorzystać wieloletnie doświadczenie AstraZeneca z Wielkiej Brytanii i Szwecji i być pionierami kooperacji biznesu i nauki w obszarze farmacji w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z naukowcami skupionymi wokół uczelni wyższych oraz klastrów Life Science na całym świecie, a teraz także w Polsce, będziemy jeszcze szybciej przybliżać się do jednego z głównych celów działalności AstraZeneca: wyeliminowania raka jako przyczyny zgonu” – powiedziała Alina Pszczółkowska, Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

Umowa pomiędzy UW i AstraZeneca zawarta

Od prowadzenia wspólnej działalności badawczej po mentoring spin-offów UW

Obie strony zakreśliły szeroki zakres współpracy: od prowadzenia wspólnej działalności badawczej i rozwojowej w oparciu o dostępne globalne platformy współpracy AstraZeneca, wspierania działalności edukacyjnej na rzecz UW i AstraZeneca, poprzez budowanie i realizowanie programów wymiany kadr, po indywidualne sesje mentoringu dla start-upów biotechnologicznych związanych z UW.

W ramach umowy AstraZeneca i UOTT będą się koncentrować także na dwóch innych obszarach. Z jednej strony na rozwijaniu oferty dla studentów poprzez wypracowanie atrakcyjnych programów praktyk. Z drugiej strony – na wdrażaniu takich form współdziałania, które dadzą rezultat w postaci zwiększania wartości własności intelektualnej.

Zespół AstraZeneca i UOTT UW

Informacje o AstraZeneca

AstraZeneca jest jedną z największych firm biofarmaceutycznych na świecie, która dostarcza nowoczesne leki na najpoważniejsze choroby stanowiące wyzwanie dla współczesnej medycyny w 8 głównych dziedzinach medycyny:

• onkologii,
  • pulmonologii,
  • gastroenterologii,
  • kardiologii,
  • psychiatrii,
  • anestezjologii,
  • antybiotykoterapii
  • diabetologii.

Firma AstraZeneca zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników na całym świecie, z czego ponad 1800 osób w Polsce. Firma nie tylko dostarcza pacjentom nowoczesne leki, ale także prowadzi szeroką działalność badawczą na 3 kontynentach. Posiada kilkanaście głównych ośrodków badawczo-rozwojowych oraz zakłady produkcyjne na terenie 18 państw, które wytwarzają leki dostępne w ponad 100 krajach.