Jednostki UW i Spółki Spin-Off
Artykuły
Mechanizm biologiczny może pomóc zabezpieczać różne powierzchnie przed osadzaniem się na nich bakterii wodnych

Na Wydziale Biologii UW odkryto mechanizm biologiczny, który pozwoli w przyszłości stworzyć preparaty zabezpieczające przed osadzaniem się biofilmów bakteryjnych na różnego rodzaju tkaninach i powierzchniach przebywających w środowisku wodnym.

Z perspektywy rynku (potencjalnego inwestora) w odkryciu obiecujące jest to, że preparat bazuje na substancjach, których masowa produkcja jest wyjątkowo tania, a sam mechanizm działania preparatu jest całkowicie ekologiczny. Ochrona bowiem nie polega na likwidacji bakterii już namnożonych na materiale (i tym samym uwalniania z nich różnego rodzaju substancji w tym toksyn), lecz na powstrzymaniu bakterii przed osadzaniem i namnażaniem.

Oczyszczalnia ścieków może wyglądać jak ogród

Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland są popularne w wielu miejscach na świecie. W Polsce, choć na razie takich ekologicznych oczyszczalni jest niewiele, zaczynają się nimi interesować samorządy.

Spółka RDLS, będąca spin-offem Uniwersytetu Warszawskiego, w konsorcjum z czeską firmą Dekonta zakończyła właśnie budowę jednej z największych tego typu instalacji w Europie. Oczyszczalnia ścieków w Białce w woj. lubelskim może obsłużyć do 1 800 mieszkańców.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy.

W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

200 mln PLN na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Spin-off z UW udostępnił darmową platformę do prowadzenia wykładów przez Internet

Nowa spółka spin-off z Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiła darmową platformę, która pozwala wykładowcom prowadzić wykłady w trybie zdalnym. Nowe narzędzie daje szansę przywrócenia ciągłości w dydaktyce, po tym jak na UW odwołano zajęcia z powodu epidemii koronawirusa.

Administratorzy platformy nie wykluczają możliwości jej udostępniania także innym uczelniom oraz zainteresowanym szkołom z całej Polski.

Pasywny system oczyszczania ścieków opracowany przez naukowców z UW

Naukowcy z Wydziału Biologii UW przedstawili ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla gospodarki ściekowej na terenach wiejskich. To pasywny system oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands.

Według danych GUS 45% mieszkańców wsi nadal nie jest objętych systemem kanalizacji. Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżniania.

Według międzynarodowych recenzentów to przełom w rozwoju nauki

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA.

Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Naukowcy UW i PW angażują się w ratowanie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy założyli spółki spin-off, przedstawiali rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Potencjał prezentowanych innowacji rozwiązań jest ogromny, jednak do pełnego sukcesu potrzeba większego zaangażowania ze strony przemysłu, biznesu i administracji państwowej.

Antropologia rodziny - dr E. Maciejewska-Mroczek

Kontakt w terminie: 5 dni
ilość

Opis

Ekspertyzy i badania

Dr Ewa Maciejewska-Mroczek prowadzi badania antropologiczno-kulturowe z udziałem dzieci dotyczące medycyny i cielesności. Opracowuje metodologię takich badań, w szczególności tzw. badań partycypacyjnych. Bada opinie dzieci, interesują one dr Ewę Maciejewskiej-Mroczek jako (współ)twórców kultury i życia społecznego. Interesuje się również etyką badań z udziałem dzieci. Prowadzi także badania nad społecznymi wymiarami medyczne wspomaganej reprodukcji oraz zespołu Turnera.

Ponadto dr Ewa Maciejewska-Mroczek prowadziła badania nad kulturowym znaczeniem zabawek.

Publikacje

  • 2017 Maciejewska-Mroczek E., Radkowska-Walkowicz M., Between Monster Child and Innocent Baby. Managing Fear and Hope in Polish Debates on In Vitro Fertilization. In Childhood, Literature and Science: Child Figures as Fragile Subjects. J. Ahlbeck, P. Lappalainen, K. Launis and K. Tuohela, eds. Abingdon: Routledge, w druku.
  • 2016 Jak zgadzają i nie zgadzają się dzieci. O (nie)równowadze sił i świadomej zgodzie w badaniach z dziećmi, „Przegląd Socjologii Jakościowej”, t. 12, nr 4, s.42–55.
  • 2015 Po co antropologom zabawa? O zabawowych aspektach badań antropologiczno-kulturowych, „Lud” t.99, s. 253–270.
  • 2014 Tyci-tyci dar życia. Dziecko wobec dawstwa gamet, w: Etnografie biomedycyny, red. Magdalena Radkowska-Walkowicz, Hubert Wierciński, Warszawa, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, s. 125–148.
  • 2014 „Bobas lubi wybór”? Kompetencje, ryzyko i upodmiotowienie, czyli o współczesnych metodach żywienia małych dzieci, w: Terytoria smaku, red. Urszula Jarecka, Anna Wieczorkiewicz, Warszawa, Wydawnictwo IFiS PAN, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, s. 49–72.
  • 2013 Bezcenne i cenione: współczesny dyskurs o luksusowych zabawkach i akcesoriach dla dzieci, w: Luksus versus niedostatek. Społeczno-ekonomiczne tło konsumpcji, red. Urszula Jarecka, Warszawa, Wydawnictwo IFiS PAN, s. 21–44.
  • 2010 Ty jedynie musisz dobrze celować: zabawki militarne, zabawa w agresję a współczeny model dziecka, "Zabawy i Zabawki", nr 1-4, s. 57-67.
  • 2009 Bunt oswojony? Ciało jako nośnik wizerunków subkultur i alternatywnych wizji kultury reprezentowanych w zabawkach, "Kultura Współczesna”, nr 1 (59), s. 87-98.
  • 2007 Role płciowe zapisane w zabawkach: O przydatności badań nad produktami przeznaczonymi dla dzieci dla nauk zajmujących się tożsamością płci, „Kultura i Społeczeństwo”, t. LI, nr 1, s. 71-78.

Monografie

  • 2012 "Mrówcza zabawa. Współczesne zabawki a społeczne konstruowanie dziecka", Kraków: Universitas.

 

Informacje dodatkowe

Słowa kluczowe dzieciństwo, antropologia reprodukcji, childhood studies, metody badań z dziećmi, antropologia rodziny
Dodatkowe języki komunikacji angielski
Dodatkowe, pełnione funkcje Członkini: Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, European Society of Human Reproduction and Embryology, European Association of Social Anthropologists
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl